Budują domy, dają komputery, uchwalają plany

Stepnica – II miejsce. Gmina wspiera mieszkańców remontujących budynki. Pomaga rolnikom. Inwestorom ułatwia życie, tworząc plany zagospodarowania.

Publikacja: 18.07.2013 01:12

Od lewej: Mariola Kwiryng, sekretarz gminy, Andrzej Wyganowski, wójt, Stanisława Rzymczyk, zastępca

Od lewej: Mariola Kwiryng, sekretarz gminy, Andrzej Wyganowski, wójt, Stanisława Rzymczyk, zastępca wójta, oraz Beata Rogalska, skarbnik

Foto: Urząd gminy Stepnica

Atutem gminy jest położenie nad Zalewem Szczecińskim, na terenach z bogatą infrastrukturą techniczną, żeglarską, rekreacyjną i sportową. Są tu dwa porty, plaża, trzy przystanie żeglarskie, trzy stadiony, w budowie – hala widowiskowo-sportowa przy zespole szkół w Stepnicy.

Do Berlina z tej zachodniopomorskiej gminy można dojechać w trzy godziny. Blisko jest także do międzynarodowego portu lotniczego w Goleniowie.

– Wody Zalewu Szczecińskiego, naturalnie zachowane brzegi, rzeka Gowienica, kanały, Puszcza Goleniowska, lasy, przyrodnicze bogactwo łąk to raj dla wędkarzy, żeglarzy, amatorów spływów kajakowych, pieszych wędrówek, rajdów rowerowych i konnych, a także dla myśliwych i zbieraczy runa leśnego – mówi Stanisława Rzymczyk, zastępca wójta Stepnicy. – Na turystów czeka unikatowa tawerna działająca od ponad stu lat. Niejedna żeglarska wyprawa zaczynała się i kończyła właśnie tutaj.

Malowniczo położona gmina nie szczędzi pieniędzy na inwestycje. W tym roku zaplanowała na ten cel prawie 49 mln zł. To niemal 72 proc. tegorocznego budżetu wynoszącego ok. 68,1 mln zł. Jednym z ważniejszych zadań jest budowa mieszkań. W miejscowości Łąka gmina wznosi dwa wielorodzinne bloki. Jeden oddano pod koniec ubiegłego roku, drugi ma być gotowy w tym kwartale.

– Z kolei na koniec tego roku zaplanowaliśmy oddanie do użytku czterech bloków w  Stepnicy – mówi Andrzej Wyganowski, wójt gminy. – Po zakończeniu tych inwestycji przybędzie nam 115 mieszkań.

Włodarze Stepnicy dbają też o starsze nieruchomości. Na remonty dachów, ocieplanie budynków, wykonanie elewacji, modernizację czy budowę ogrodzenia mieszkańcy mogą pożyczyć z budżetu gminy do 50 tys. zł. Pożyczkę spłaca się przez pięć lat. Jej oprocentowanie wynosi 3 proc. w skali roku.

Na gminne wsparcie mogą też liczyć rolnicy. – Staramy się ograniczać negatywne skutki  prowadzenia działalności rolniczej, takie jak np. zanieczyszczenie wód. To dla nas bardzo ważne, m.in. ze względu na położenie gminy nad zalewem. W ramach programu ochrony środowiska rolnicy otrzymują z budżetu gminy refundację określonych kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa, np. zwrot wydatków na środki ochrony roślin – tłumaczy wójt .

Samorządowcy przeciwdziałają także wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców. 119 rodzin, wytypowanych m.in. na podstawie dochodów, może się cieszyć darmowymi zestawami komputerowymi i dostępem do Internetu; gmina będzie go opłacać przez sześć lat. Aby projekt mógł ruszyć, zbudowano trzy maszty do radiowego przesyłu sygnału internetowego. – Dzięki tej inwestycji zniknęły białe plamy na internetowej mapie gminy – cieszy się wójt Andrzej Wyganowski.  W sprzęt komputerowy wraz z łączami do Internetu zostały wyposażone wszystkie gminne świetlice i biblioteki.

Stepnica nie zapomina o inwestorach. Aby ich przyciągać, uchwala miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Opracowywany jest np. plan uwzględniający budowę farm wiatrowych; są tym zainteresowani inwestorzy spoza gminy. Do inwestowania mają zachęcać także uzbrojone działki z drogami dojazdowymi. Podmioty działające w branży gastronomiczno-turystycznej mogą płacić o połowę niższy podatek od nieruchomości.

Co ważne, wszystkie miejscowości (jest ich 19) mają kanalizację i wodociągi.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego