Przysiąść obok noblistki

Kórnik – III miejsce. Tutejsi włodarze mają ambitny plan. Chcą, aby w 2018 roku zadłużenie gminy wynosiło zero.

Publikacja: 18.07.2013 01:36

Ławeczka poświęcona Wisławie Szymborskiej

Ławeczka poświęcona Wisławie Szymborskiej

Foto: Kórnik

Gmina Kórnik może się pochwalić licznymi inwestycjami poprawiającymi standard życia mieszkańców i zachęcającymi turystów do odwiedzenia tego miejsca. Największą niedawno ukończoną inwestycją jest Centrum Rekreacji i Sportu Oaza. Znajduje się tam hala sportowo-widowiskowa i pływalnia z zapleczem odnowy biologicznej. Inwestycja ta, warta ok. 55 mln zł, została sfinansowana w większości z funduszy gminnych.

Wzdłuż jeziora kórnickiego powstała promenada łącząca Kórnik z Bninem. Ma 1,5 km długości. Atrakcją jest tam odsłonięta niedawno ławeczka poświęcona Wisławie Szymborskiej, noblistce, która urodziła się na Prowencie, między Kórnikiem a Bninem. Obecnie realizowany jest kolejny etap budowy promenady. Pochłonie ok. 8 mln zł.

Od dawna wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją jest rewitalizacja zabytkowego rynku w Kórniku. Obejmie ona wymianę wszystkich mediów, budowę oświetlenia ulaicznego, sieci teletechnicznej oraz elementów małej architektury: fontanny, wiat przystankowych, nawierzchni placu. Inwestycja będzie kosztować ok. 11 mln zł.

W ciągu dwóch lat zostanie rozpoczęta budowa kompleksu oświatowego w północnej części gminy. W jego skład wejdzie: szkoła podstawowa, gimnazjum, przedszkole i żłobek. W pierwszym etapie do użytku zostanie oddana szkoła podstawowa. Szacowany koszt całej inwestycji to 39 mln zł.

Gmina pozyskuje środki unijne. Do tej pory otrzymała ponad 8 mln zł. Wykorzystano je na remont i rozbudowę sześciu świetlic wiejskich, rozbudowano szkołę podstawową, postawiono przedszkole, wybudowano sieć wodociągową, promenadę wzdłuż jeziora kórnickiego, place zabaw, siłownie i pomosty przy jeziorach. Udało się również pozyskać pieniądze na zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół podstawowych.

Mimo tylu inwestycji zadłużenie gminy jest stosunkowo niskie, wynosi 37 proc. Co więcej, z roku na rok maleje. Władze gminy zakładają, że w 2018 r. w ogóle go nie będzie.

Kórnik należy do gmin, które wprowadziły budżet obywatelski. Dzięki temu będą realizowane inwestycje proponowane przez mieszkańców. Gmina przeznaczy na ten cel 500 tys. zł.

– Warto poznać naszą ziemię, piękną i gospodarną, o bogatej historii i wspaniałych zabytkach. Tradycja to nasze dziedzictwo kulturowe, a współczesność to nowe inwestycje podnoszące poziom życia mieszkańców i stwarzające korzystne warunki do inwestowania – zachęca burmistrz Kórnika Jerzy Lechnerowski.

Gmina Kórnik leży obok Poznania. Tamtejsze jeziora i lasy stanowią największy naturalny skarb regionu. Są dobrym miejscem do rekreacji i wypoczynku. Turyści mogą zobaczyć miejsca o bogatej przeszłości (np. XIV-wieczny Zamek Kórnicki), pospacerować po alejkach Arboretum bądź wzdłuż promenady im. Wisławy Szymborskiej i przysiąść na ławeczce poświęconej noblistce.

Aktywnie czas można spędzić np. w Kórnickim Centrum Sportu i Rekreacji Oaza. Na tenisistów czeka dobrze wyposażone Centrum Tenisowe Hotelu Rodan. A czynne latem kąpieliska i bogactwo gatunków ryb w jeziorach to gratka dla wędkarzy oraz osób uprawiających sporty wodne.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego