Mówił o tym wczoraj na dorocznej konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego kierowanej do jednostek samorządu terytorialnego (odbywa się pod hasłem „Inwestycje w rozwój") Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów i przewodniczący rady nadzorczej BGK.
– BGK z kapitałem na poziomie 7,5 mld zł jest przygotowany do ścisłej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Chcemy, żeby bank zwiększył swój udział w finansowaniu samorządów, w tym w finansowaniu projektowym – mówił Kowalczyk.
Paweł Tamborski, wiceminister skarbu, zapowiedział z kolei powołanie funduszu przeznaczonego dla jednostek samorządu terytorialnego, który będzie inwestował w udziały spółek komunalnych. Ma im to przynieść środki na dalsze inwestycje, np. w sektorze wodno-kanalizacyjnym. Jak wskazał Tamborski, nad powstaniem funduszu pracują BGK i Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), które również mają mocniej współpracować z samorządami, szczególnie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Tamborski przypomniał pierwszą umowę PIR typu ppp z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie i zapowiedział, że PIR jeszcze w kwietniu rozpocznie cykl spotkań z samorządami, które odbędą się w każdym z województw. Fundusz ma dysponować budżetem 600 mln zł i działać w ramach (PIR).
Na konferencji rozmawiano też o roli samorządów w wykorzystaniu pieniędzy unijnych zarówno z lat 2007–2013, jak i okresu 2014–2020.
– Samorządy są i w nowym okresie pozostaną największym beneficjentem środków europejskich. Tym bardziej że wraz z postępującą decentralizacją zarządzania unijnymi euro województwa w ramach regionalnych programów operacyjnych otrzymają zdecydowanie więcej pieniędzy – mówił Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju.