Boom napędzi sprzedaż maszyn

Firmy dystrybucyjne i wynajmujące sprzęt skorzystają na dobrej koniunkturze.

Aktualizacja: 04.05.2015 13:13 Publikacja: 04.05.2015 00:01

Więcej inwestycji to dobra wiadomość dla firm produkujących i wynajmujących sprzęt budowlany

Więcej inwestycji to dobra wiadomość dla firm produkujących i wynajmujących sprzęt budowlany

Foto: Maciej Kaczanowski

Po zapaści na rynku budowlanym, do jakiej doszło w latach 2012–2013, w połowie ubiegłego roku sytuacja zaczęła się wyraźnie poprawiać.

Dobre prognozy

Jak podaje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, budownictwo w 2014 r. było najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki. Roczne tempo wzrostu wartości dodanej wyniosło 5 proc., a produkcji sprzedanej budownictwa 3,6 proc.

IBnGR spodziewa się, że koniunktura w sektorze budowlanym się poprawi. Eksperci prognozują 6,7-proc. wzrost wartości dodanej w tym roku, a w przyszłym 7,5-proc. Wskaźniki wzrostu produkcji sprzedanej budownictwa mają wynieść odpowiednio 7,3 i 8,5 proc.

Rynek będzie rósł przede wszystkim dzięki wielkim inwestycjom infrastrukturalnym współfinansowanym z funduszy unijnych. Na lata 2014–2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro (330 mld zł).

Gros inwestycji będzie prowadzonych w trzech głównych segmentach. Na budowę dróg rząd planuje przeznaczyć ponad 90 mld zł – uwzględniając fundusze krajowe. W resorcie infrastruktury dobiegają końca prace nad szczegółami programu budowy dróg krajowych na lata 2014–2023. Krajowy Program Kolejowy na lata 2014–2020 zakłada natomiast inwestycje rzędu 59 mld zł, a program inwestycyjny energetycznych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa opiewa na ponad 100 mld zł do 2020 r.

Na terenie Wielkopolski zakłada się między innymi dofinansowanie prac na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie (wartość inwestycji wynosi 0,53 mld euro) oraz od granicy województwa dolnośląskiego do Czempinia (0,37 mld euro), a także na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa – Poznań – pozostałe roboty, oraz na odcinku Sochaczew – Swarzędz (0,61 mld euro).

Magazyny i mieszkania

Jeśli chodzi o drogi, rządowe plany zakładają m.in. rozbudowę trasy ekspresowej S5 z Bydgoszczy do Wrocławia oraz budowę obwodnic Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi S11.

Eksperci oceniają, że ten rok będzie jeszcze przejściowy, upłynie na rozpisywaniu i rozstrzyganiu przetargów. Front robót ruszy dopiero w kolejnych latach.

Dobre perspektywy mają też inwestycje komercyjne. Stolica województwa – Poznań – jest jednym z miast cieszących się największym zainteresowaniem deweloperów magazynowych. Cały czas powstają nowe inwestycje mieszkaniowe.

Wzrost popytu

Na ożywieniu w branży skorzystają przedsiębiorstwa budowlane, ale również dystrybutorzy i producenci różnego rodzaju maszyn budowlanych. Na globalnym rynku ciężkich maszyn – koparek, spycharek, walców itp. – karty rozdają wielkie międzynarodowe koncerny, takie jak Caterpillar, Komatsu i Volvo.

Wzmożony popyt jest bardzo wyraźnie widoczny w aktywności i wynikach finansowych firm giełdowych. Zajmujący się wynajmem specjalistycznych dźwigów Herkules już w 2014 r. zanotował 33-proc. wzrost przychodów i ponad 80-proc. wzrost zysku.

Ciekawym przypadkiem jest niedawny debiutant – Dekpol. Firma zajmująca się generalnym wykonawstwem i budownictwem mieszkaniowym zdecydowała się zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych w budowę zakładu wyrobu łyżek do koparek – z myślą o bezpośrednich dostawach do czołowych producentów. Ten segment grupy ma się rozwijać najdynamiczniej w najbliższych latach.

W samej Wielkopolsce działa wiele przedsiębiorstw dystrybucyjnych oraz wynajmujących maszyny i urządzenia – zarówno z rodzimym, jak i zagranicznym kapitałem.

To między innymi Maszynobud, BAX Baumaschinen, Kopra oraz EWPA Maszyny Budowlane, Grausch i Grausch czy HKL Baumaschinen Polska. Te trzy ostatnie przedsiębiorstwa podczas majowych międzynarodowych targów Intermasz w Poznaniu mają zaprezentować całkowicie nowe modele urządzeń.

Grzegorz Żółcik - prezes firmy Herkules

Od początku tego roku obserwujemy zdecydowany wzrost zapotrzebowania na sprzęt wznoszący, szczególnie w dziale żurawi wieżowych.

Wynajmujemy co tylko się da, a nawet podnajmujemy czasami urządzenia od konkurencji, aby być w stanie sprostać zapotrzebowaniu naszych klientów. Przyczyniły się do tego sytuacja związana z większą liczbą pozwoleń na budowę obiektów mieszkalnych i jednocześnie rozpoczęcie przez deweloperów wielu nowych inwestycji, które teraz powstaną na skrzętnie zbieranych przez nich „bankach ziemi”.Ten rok na pewno będzie świetny dla żurawi wieżowych, a zaawansowanie realizacji inwestycji energetycznych i wiatrowych na najbliższe dwa–trzy lata zagwarantuje nam zapewne stabilność w zakresie wynajmu sprzętu.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego