Będzie ku temu okazja, bo firmy mogą dostać duże dofinansowanie na innowacyjne projekty w związku z unijnym programem na lata 2014–2020. Przedsiębiorcy są świadomi, że bez innowacji nie mają szans utrzymać się na rynku.
Z badania PwC wynika, że 80 proc. firm zakłada zwiększenie wydatków na badania. Innowacje to nie tylko teoria. Warto odnotować, że aż 41 proc. nowych produktów wprowadzonych na rynek w ubiegłym roku było wynikiem prac badawczo-rozwojowych. To o 11 pkt proc. więcej niż w 2013 r. Co najbardziej motywuje przedsiębiorców do realizacji innowacyjnych projektów? Przede wszystkim możliwość pozyskania dotacji oraz ulgi podatkowej z tytułu prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.
Motorem napędowym innowacji w regionie jest rzeszowskie Asseco Poland, które tylko w 2014 r. przeznaczyło na badania i rozwój niemal 180 mln zł.
– Asseco prowadzi szeroko zakrojone działania, których efektem są m.in. autorskie systemy informatyczne, z których korzysta ponad połowa polskich banków, największe firmy ubezpieczeniowe, energetyczne, telekomunikacyjne, podmioty służby zdrowia oraz administracja publiczna – mówi Ewa Kryj, rzeczniczka Asseco Poland. Dodaje, że część realizowanych przez firmę projektów prowadzona jest na linii biznes–nauka–administracja. Przykładem współpracy Asseco ze światem nauki było stworzenie nowoczesnego laboratorium dla studentów Politechniki Rzeszowskiej.
W laboratorium mają się odbywać badania, prezentacje oraz konferencje. Uczelnia i Asseco zmierzają realizować wspólne projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej i środków krajowych. Politechnika Rzeszowska i Asseco to niejedyny przykład podmiotów pozostających w symbiozie z korzyścią dla gospodarki, np. krakowski Comarch współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą.