– Europejska Stolica Kultury to najważniejsze wydarzenie dla miasta w jego powojennej historii – podkreślił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Chcemy świętować fakt, że Wrocław jest wspaniałym, otwartym, tolerancyjnym miastem, w którym nie ma miejsca na nacjonalizm i ksenofobię.
Credo prezydenta Dutkiewicza ilustrował wielobarwny, wielowątkowy pochód przygotowany przez Chrisa Baldwina. Prowadziły go z czterech części miasta na Rynek Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi. Instalacje duchów zaprojektował francuski artysta Philippe Geffroy. Widowisko oglądało na ulicach Wrocławia 100 tysięcy widzów.
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 to rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program składający się z 400 projektów, złożony z około 1000 wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej. Do Wrocławia przyjadą m.in. Lang Lang i Symfonicy Waszyngtońscy. Wrocław będzie jedynym miastem, jakie w tym roku odwiedzi włoski kompozytor Ennio Morricone, którego najnowszą muzykę można usłyszeć w filmie Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka". Z kolei gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius będzie jednym z najważniejszych punktów Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.
Wrocław piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z San Sebastian. Ukłonem Opery Wrocławskiej w stronę hiszpańskiego miasta stanie się wielkie widowisko muzyczne zatytułowane „Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show" według koncepcji Ewy Michnik.
O prestiżu wrocławskiej Olimpiady Teatralnej „Świat miejscem prawdy" świadczą nazwiska teatralnych gigantów, jacy pojawią się w mieście ze swoimi spektaklami: Eugenio Barba, Peter Brook, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Romeo Castellucci, Heiner Goebbels, Krystian Lupa, Walerij Fokin, Pippo Delbono oraz Jan Fabre.