Najnowsza atrakcja Podkarpacia to Podziemne Przejście Turystyczne otwarte w grudniu 2015 r. Trasa biegnie pod zabytkowymi kamienicami na jarosławskim rynku (nr 4, 5 i 6), w zaadaptowanych specjalnie w tym celu podziemiach. Żeby tam dotrzeć, trzeba zejść krętymi schodami ponad 5 metrów pod ziemię.
Przejście ma 187 m długości i składa się z 12 pomieszczeń, a każde z nich urządzone jest w inny sposób.
– W jednym zwiedzający odkryją szczątki prehistorycznych zwierząt, w kolejnym – wraz z kupcami z odległych zakątków świata – przybędą na największy w Polsce, XVI-wieczny jarmark. Tutaj za sprawą wirtualnej przymierzalni można zobaczyć, jak wyglądały stroje z tamtych czasów. Sale łączy historia Jarosławia – mówi Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji tego miasta.
Pokazy multimedialne
Jarosław leżał na szlaku handlowym. Okres jego największego rozkwitu przypada na XVI–XVII w., kiedy to na miejscowe jarmarki przybywali kupcy z Europy i Azji. Tego okresu dotyczą przede wszystkim prezentowane eksponaty. Oprócz tradycyjnych ekspozycji są tu pokazy multimedialne.
Dla przykładu możemy odbyć multimedialną podróż wzdłuż Sanu i Wisły na zaadaptowanej w tym celu łódce, odwiedzając po drodze kilka polskich miast, m.in.: Sandomierz, Warszawę czy Gdańsk. W każdym z nich możemy dodatkowo zapoznać się z jego legendą.