Wioski tematyczne, pozwalające zdobyć praktyczną wiedzę z różnych dziedzin życia, robią furorę. Przyciągają turystów – od przedszkolaków, po seniorów, chcących ciekawie spędzić czas. Oferta jest bogata: można się wcielić w zielarza, piec chleb w tradycyjnym piecu, zwiedzać ogrody kwiatowe lub wziąć udział w weselu sztygara – to jedne z rozlicznych propozycji.
– W województwie działa kilkanaście wiosek tematycznych, niektóre już od kilku lat, inne dopiero co otworzyły drzwi dla swoich gości – mówi marszałek Piotr Całbecki. Jak dodaje, to nowoczesny sposób na promocję turystyczną małych miejscowości i wsi.
Skarb górnika
Wśród najprężniej działających jest Wioska Górnicza w położonej w Borach Tucholskich Pile. W dziewiętnastym wieku działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. Dzisiaj zabytkową kopalnię można zwiedzić, oraz dowiedzieć się jak kiedyś żyli mieszkańcy górniczej wioski.
Atrakcją są gry terenowe, wśród których wzięciem się cieszy poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera, ponoć ukrytego w kopalni przed 120 laty. – Turyści mają audio przewodniki, po drodze spotykają atrakcje, w tym ducha kopalni. W sukmanie, z długą brodą, robi piorunujące wrażenie nie tylko na najmłodszych – mówi Agnieszka Weyna ze stowarzyszenia prowadzącego Wioskę Górniczą.
Finałem jest znalezienie skarbu – pieczątek z herbem górniczym i podobizną dawnego właściciela kopalni.