Wydatki na energię elektryczną, w tym związaną z oświetleniem ulic i miejsc publicznych to często największa pozycja w budżecie samorządowym. Wysokie zużycie energii odpowiedzialne jest też za znaczącą emisję CO2.
W jaki więc sposób można zwiększyć zarówno efektywność ekonomiczną, jak i ekologiczną oświetlenia? Z pomocą przychodzą rozwiązania smart, które wykorzystują zaawansowane technologie informacyjno-komunikacyjne TIK pozwalające na maksymalne i zautomatyzowane dopasowanie oświetlenia do bieżących potrzeb i natężenia ruchu, z jednoczesnym przestrzeganiem wymogów odpowiednich norm i przepisów prawa. Natężenie oświetlenie powinno również uwzględniać czynniki pogodowe. Umożliwiają to różne sensory, w które wyposażone są inteligentne lampy. Informacje o natężeniu ruchu, o warunkach pogodowych, natężeniu światła naturalnego i in. zbierane przez czujniki analizowane są przez system informatyczny. W zależności od wyników tej analizy stosowany jest odpowiedni algorytm sterowania oświetleniem.
System uwzględnia również specyfikę oświetlanych miejsc. W zależności czy jest to zwykła droga, przejście dla pieszych czy skrzyżowanie, dobiera odpowiednią jakość oświetlenia, dostosowaną do lokalnych potrzeb i sytuacji. Podstawowe funkcje inteligentnego systemu sterowania oświetleniem, wg. Apanet Green System to:
sterowanie poszczególnymi latarniami ulicznymi (HPS, LED lub MH);
włączanie lub wyłączanie lamp oraz ograniczanie ich mocy,