Cykl koncertów o nazwie „Przestrzeń otwarta dla muzyki" realizujemy od sześciu lat, korzystając z dodatkowej dotacji na ten cel przyznanej przez władze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W ramach projektu realizowanych jest od kilku do kilkunastu koncertów w roku, o zróżnicowanym repertuarze, które odbywają się na terenie naszego województwa. Najczęściej są to koncerty plenerowe, ale także wieczory organizowane w muzeach, kościołach, domach kultury. Do tej pory zrealizowano ponad 60 takich przedsięwzięć i mam nadzieję, że tę ofertę będziemy kontynuować. W tym roku zapraszamy mieszkańców Podkarpacia na koncerty filharmonii odbywające się od maja do września, m.in. w Krasiczynie, Haczowie, Lubaczowie i Radrużu.
Jak łączy pani stanowisko dyrektorskie z prywatnymi muzycznymi pasjami, a konkretnie dyrygowaniem i pracą z chórami?
Cieszę się, że profesja, którą przed laty obrałam, i funkcja, którą obecnie pełnię, łączą się z moimi zainteresowaniami, które rozwijam od wczesnych lat dzieciństwa. Wiele lat poświęciłam aktywności zawodowej w obszarze chóralistyki, ale obecnie ze względu na zajmowane stanowisko w filharmonii musiałam zrezygnować z prowadzenia chóru. Wiele radości dostarcza mi natomiast praca ze studentami w ramach przedmiotu dyrygowanie.
Jakie albumy zostały nagrane w siedzibie filharmonii?
Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej jest bardzo aktywna, jeśli chodzi o nagrania płytowe. W ostatnich latach ukazało się kilka jej albumów, m.in.: „Nieszpory Ludźmierskie" i „Missa Solemnis", za którą Academie du Disque Lyrique przyznała jej Złotego Orfeusza. Nagrania te w większości zostały zrealizowane w sali Filharmonii Podkarpackiej, słynącej z doskonałej akustyki. Działa tu również studio nagraniowe, z którego korzystają zarówno muzycy Podkarpacia, jak i artyści z zagranicy. Mam nadzieję, że także w tej sferze będziemy się intensywnie rozwijać, rejestrując m.in. prawykonania wielu utworów.
Filharmonia Podkarpacka dysponuje łącznie blisko tysiącem miejsc, tak jak Filharmonia Narodowa. Jakie to daje możliwości?