Nowa oblicze aresztu w Ostrołęce

W przyszłym roku będzie gotowe Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Publikacja: 25.04.2017 23:00

Nowe muzeum może kosztować 23 mln zł.

Nowe muzeum może kosztować 23 mln zł.

Foto: Rzeczpospolita, Piotr Brichacek

Placówka ta ogłosiła przetarg na przebudowę obiektów, w których zaaranżowane zostaną wystawy. Inwestycja ma ruszyć w maju, a jej zakończenie planowane jest do czerwca 2018 r. Dyrekcja muzeum planuje otworzyć wystawę w przyszłym roku jesienią.

Szacunkowa wartość inwestycji to ponad 23 mln zł. Obejmie ona przebudowę i rozbudowę budynków dawnego aresztu UB, w którym znajduje się placówka muzealna. Prace obejmą też zagospodarowanie terenu przylegającego do obiektów oraz budowę kładki dla pieszych nad ulicą sąsiadującą z placówką.

W sierpniu 2016 r. konkurs na wykonanie aranżacji stałej ekspozycji ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych wygrała spółka ART FM, przygotowywała ona m.in. scenariusze narracyjne i aranżacje, w tym treści multimedialne wystawy „Podziemia Rynku" w Krakowie oraz projektu wnętrz i ekspozycji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

„Chcemy pokazać ludzi, miejsca, potyczki i bitwy, ale też wskazać na motywacje i ideały, by w systematyczny sposób wypełniać ciągle istniejąca lukę w zbiorowej pamięci naszego pokolenia. Wierzymy, że ostrołęckie muzeum będzie nie tylko placówką badawczą, ale stanie się również symbolicznym miejscem pamięci o bohaterach i walkach na terenie całej II Rzeczypospolitej" – zakładają twórcy muzeum.

W ramach przygotowań koncepcji działalności placówki, w tym części wystawienniczej, powołana została rada naukowa, skupiająca historyków zajmujących się polskim podziemiem niepodległościowym. W grupie tej znaleźli się m.in.: prof. Wiesław J. Wysocki, dr hab. Piotr Niwiński i dr Tomasz Łabuszewski.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie kompleksu byłego aresztu śledczego Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie w latach 40. i 50. poprzedniego wieku byli więzieni, torturowani i mordowani żołnierze AK, NSZ, Zrzeszenia WiN oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Placówka prezentować będzie dzieje podziemia antykomunistycznego w Polsce, w tym także w granicach II Rzeczypospolitej. W planach jest organizacja badań i konferencji naukowych, pokazów filmowych i koncertów oraz działania edukacyjne.

W marcu 2016 r. umowę o współprowadzeniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce podpisali wicepremier prof. Piotr Gliński oraz prezydent miasta Janusz Kotowski. Zgodnie z porozumieniem resort kultury do 2018 r. ma przekazać na tworzenie placówki 35 mln zł. Z kolei ostrołęcki samorząd, w ramach wsparcia powstającego muzeum, zadeklarował wcześniej 6 mln zł.

Ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych gromadzi już pamiątki związane z dziejami polskiego antykomunistycznego podziemia. Będą one stanowiły elementy ekspozycji stałej placówki.

Muzeum zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrołęki 28 lutego 2013 r. z inicjatywy ostrołęckich parlamentarzystów, samorządowców oraz stowarzyszeń historycznych i organizacji społecznych.

Główna część budynku, w którym swoją siedzibę ma muzeum przy ul. Traugutta 19, pochodzi z 1903 roku. Od początku znajdowało się tam więzienie – najpierw carskie, w czasie II wojny światowej Niemcy przetrzymywali tam i torturowali Polaków, a po wojnie wykorzystywane było przez komunistyczną bezpiekę. Z relacji świadków wynika, że w tym miejscu wykonywane były wyroki śmierci.

Pod koniec wojny i już po jej zakończeniu w Ostrołęce oraz okolicach w podziemiu działało ponad 3500 żołnierzy związanych m.in. ze Zrzeszeniem WiN oraz Narodowym Zjednoczeniem Wojskowym. Walkę o wolność prowadzili oni do końca 1953 r. 11 listopada 1953 r. w Dudach Puszczańskich zostali zabici ostatni bojownicy.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego