Miasto dobrze nastrojone

Dzierżoniów chce przypomnieć, że jeszcze niedawno był obecny w wielu polskich domach. A dokładniej: słuchany, bo produkowano tu sprzęt grający Diora.

Publikacja: 28.04.2017 00:01

Pamiątki po Diorze staną na rynku podczas jubileuszowych 40. Dni Dzierżoniowa

Pamiątki po Diorze staną na rynku podczas jubileuszowych 40. Dni Dzierżoniowa

Foto: materiały prasowe

Plan zakłada rozmieszczenie w mieście symboli związanych z Zakładami Radiowymi – na przykład odlanych w skali 1:1 modeli radioodbiorników. Na pierwszy odlew pójdzie Pionier, wyprodukowany w 1948 roku wytwór polskiej myśli radiotechnicznej, który, w różnych odmianach, rozszedł się w ponad milionie egzemplarzy.

– Pionier zostanie ustawiony w rynku, najprawdopodobniej w maju – zapowiada w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Rafał Pilśniak z urzędu miasta, dodając, że plany dotyczące kolejnych odbiorników nie są jeszcze skonkretyzowane.

To jednak tylko część działań na rzecz upamiętnienia Diory. Wiadomo, że dodatkowe nazwy – związane z produktami ZR – zyskają dzierżoniowskie przystanki, powstanie również mural przedstawiający historię fabryki, a wjeżdżając do Dzierżoniowa napotkamy nowe „witacze" nawiązujące do produktów i logotypu firmy. Poza miastem – przy drodze na Wielką Sowę – planowany jest „szlak diorowski", tematyczna trasa turystyczna.

Próby wskrzeszenia pamięci o Diorze – która nie zawsze była Diorą, z początku przedsiębiorstwo nosiło mniej dźwięczne nazwy: PFOR (Państwowa Fabryka Odbiorników Radiowych) i DZWUR (Dolnośląskie Zakłady Wytwórcze Urządzeń Radiowych) – uwidoczniły się w roku 2013, kiedy w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa otwarto stałą ekspozycję poświęconą Zakładom Radiowym. W kolekcji znalazła się setka z produkowanych tu radioodbiorników, wśród nich kolekcjonerskie rarytasy.

Są więc Pioniery, jest Polonez – pierwszy polski odbiornik z gramofonem, i Klawesyn – ostatnie radio lampowe produkowane w Diorze. Do tego wiele popularnych modeli z lat 70., kiedy w modę weszły tranzystory i hi-fi.

Jednak najpierw warto spojrzeć na efekty ludowej myśli technicznej – tzw. hitlerki, czyli radioodbiorniki składane własnym sumptem z poniemieckich części.

W tym roku Diora wychodzi poza mury muzeum. Zaczęło się od wystawy „Diora na fotografii" – zaprezentowanej w budynku Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Złożyły się na nią zdjęcia ze zbiorów biblioteki oraz osób prywatnych.

Znajdujemy tu archiwalną dokumentację produktów (np. z czasów, kiedy odtwarzacz CD nosił polsko brzmiącą nazwę „dyskofon"), papiery wartościowe (spółkę akcyjną Diora zarejestrowano 14 września 1989 roku) oraz fotografie z życia pracowników (od zakładowych kolonii z lat 60. po niewesołe pożegnanie w efekcie zwolnień grupowych z lat 90.).

W maju radio zagra w plenerze – pamiątki po Diorze staną na rynku, podczas ekspozycji przygotowywanej na jubileuszowe, 40. Dni Dzierżoniowa.

Zwieńczeniem działań ma być budowa Muzeum Diory – nowego miejsca dla radioodbiorników zgromadzonych w miejskiej placówce.

– Ekspozycja nie mieści się już w Muzeum Miejskim, dlatego współpracujemy z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które jest właścicielem obiektów poprzemysłowch – informuje Rafał Pilśniak.

– Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska objęła opieką dzierżoniowską Parowozownię oraz Młyn Hilberta – mówi „Rzeczpospolitej" Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. – Naszą zasadą jest pokazywanie lokalnego przemysłu w przejętych obiektach, dlatego w Parowozowni, obok ekspozycji kolejowej, znajdzie się miejsce dla Diory. W tej chwili trwają prace nad zabezpieczeniem dachu budynku, ekspozycja trafi tam prawdopodobnie w 2018 roku roku.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego