Tu skarby leżą pod ziemią

Podkarpacie jest archeologicznym eldorado – uważają naukowcy. Świadczy o tym nie tylko grodzisko indoirańskich Scytów w Chotyńcu.

Publikacja: 18.06.2017 23:00

Grodzisko w Chotyńcu jest obiektem znanym od dawna. Zaznaczono je nawet na XIX-wiecznych mapach aust

Grodzisko w Chotyńcu jest obiektem znanym od dawna. Zaznaczono je nawet na XIX-wiecznych mapach austriackich.

Foto: materiały prasowe Uniwersytetu Rzeszowskiego

40-hektarowe grodzisko w okolicach Chotyńca należało do kultury scytyjskiej – te doniesienia rzeszowskich archeologów wzbudziły niebywałą sensację, bo podważają dotychczasową wiedzę o historii ziem polskich. Teraz wymagają pogłębionych badań.

– Odkrycie jest bez wątpienia przełomowe, bo poszerza wschodnioeuropejską prowincję dominacji scytyjskiej co najmniej o część dzisiejszej południowo-wschodniej Polski. Wyjaśnia przy tym odmienności kulturowe tego obszaru w stosunku do innych regionów – podkreśla prof. Sylwester Czopek, kierownik grupy badawczej w Chotyńcu, odkrywca i badacz wielu stanowisk archeologicznych w południowo-wschodniej Polsce, od ubiegłego roku rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break