Jak wynika z danych Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, do rzek, na które najczęściej wypuszczają się kajakarze, należą Czarna Hańcza, Rospuda, Biebrza, Narew, Supraśl, Sokołda i Bug. Spływ kajakowy Narwią został wyróżniony już w 1996 r. nagrodą Przebiśniega. Trasa liczy 150 km, rozpoczyna się w Puszczy Białowieskiej, a kończy w Tykocinie. Po drodze można się spotkać z kulturą pięciu narodowości i grup etnicznych zamieszkałych na Podlasiu.
Miasta Mielnik, Siemiatycze i Drohiczyn popularyzują od kilku lat spływy kajakami i tratwami Bugiem od Mielnika do Drohiczyna. Dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. spływ 500 kajaków – rekreacyjna impreza na Bugu, jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce. Pierwszy odbył się w 2013 roku w związku z obchodami 500-lecia województwa, uczestniczyły w nim 232 załogi kajakowe. W tym roku impreza odbędzie się 5 sierpnia. Spływ rozpocznie się w Drohiczynie – pierwszej historycznej stolicy Podlasia, a zakończy się w miejscowości Granne – w Nadbużańskim Centrum Turystycznym.
– Wydarzenie to było nominowane do naszego tytułu Podlaska Marka jako Wydarzenie Roku 2016 – mówi rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Urszula Arter. – W głosowaniu internautów zdobyło bardzo wysoką, 4. pozycję – 662 głosy spośród 6955 oddanych. Tytułu nie zdobyło, ale i tak jest marką samą w sobie i fantastycznie promuje nasze województwo.
Kreowanie produktów turystycznych
W 2004 r. w Puszczy Knyszyńskiej oznakowane zostały szlaki kajakowe Sokołdy i Supraśli. Trasa spływu Supraślą liczy 90 km, a Sokołdą 30 km (spływ można przedłużyć dalej Supraślą). Po drodze jest wiele przeszkód terenowych, co podnosi jego atrakcyjność.
Doinwestowany ma zostać również liczący 120 km szlak Pisa–Narew, który ma się stać ponadregionalnym produktem turystycznym z potencjałem do uprawiania turystyki kajakowej. Przedstawiciele trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – podpisali list intencyjny w tej sprawie.