Podlaski zawrót głowy

Kalendarz wakacyjnych imprez wypełniony jest po brzegi. Inspiruje wszystko, co jest wokoło, natura, historia, spotkanie różnych kultur. Planując wyjazd, warto sprawdzić, co, gdzie i kiedy będzie się działo. Bo że się dzieje, to pewne.

Aktualizacja: 18.07.2017 19:03 Publikacja: 17.07.2017 23:00

Foto: materiały prasowe

– Podlasie jest na topie. Modne są przede wszystkim wypady weekendowe – zauważa Anna Kraśnicka, przewodniczka turystyczna, autorka bloga bialystoksubiektywnie.com.

Tatarskie klimaty

Podlasie kojarzy się z wielokulturowością, ale nie tą pocztówkową, lecz autentyczną. Na szczególną uwagę zasługują imprezy tatarskie, przybliżające m.in. polski islam. W ostatni weekend lipca (29–30 lipca) po raz piąty odbędzie się Festiwal Kultury Tatarskiej – tradycyjnie już w białostockim skansenie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Jak przekonują organizatorzy, tegoroczna edycja pełna będzie widowiskowych akcentów, w programie znalazł się m.in. pokaz wyszkolenia Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, tradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będą także pokazy łucznictwa konnego Tatarów polskich.

Z kolei w sierpniu (19 sierpnia) w Kruszynianach odbywa się Sabantuj – tatarskie święto pługa. Podczas wydarzenia można nie tylko podziwiać widowiskowe inscenizacje, ale także posmakować tatarskiej kuchni, pobawić się przy regionalnej muzyce czy zdobyć niecodzienne umiejętności podczas warsztatów.

Na folkową nutę

Stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń ma Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru Podlaska Oktawa Kultur (26–30 lipca). – Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja, starałem się zaprosić najlepsze zespoły, które zaprezentowały się w poprzednich latach. W tym roku nie robimy koncertu galowego, ale każdego dnia wystąpią zespoły warte obejrzenia, różnorodne w swoim charakterze; zespoły pieśni i tańca, chóry, zespoły instrumentalne. Gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście, jak co roku, wszystkie grupy ruszą w teren – zapowiada Andrzej Dyrdał, dyrektor festiwalu.

Podlaska Oktawa Kultur to już uznana marka, a przy tym wielkie święto otwartości, różnorodności i wielokulturowości. – Na czas Podlaskiej Oktawy Kultur Białystok staje się bardziej radosny, kolorowy i wręcz egzotyczny. Wszędzie można się natknąć na artystów w przepięknych strojach, którzy na jednym rogu ulicy zapraszają do tańca, a na drugim uczą grać na bębnach. Atmosfera jest wyjątkowa, a na rynku podczas koncertów znalezienie wolnego miejsca w kawiarni graniczy z cudem. Przez tych dziesięć lat cała ekipa Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku przekonywała mieszkańców regionu, by pokochali folklor, i myślę, że nam się to udało. Folkowa muzyka, sztuka inspirowana ludowymi wzorami są coraz popularniejsze i budzą ogromną sympatię – a to wartość nie do przecenienia – dodaje Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Swoistą podróż w czasie można odbyć, uczestnicząc w Podlaskim Święcie Chleba (13 sierpnia), które odbywa się na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. – Co roku na to wydarzenie przyjeżdża ponad 30 tysięcy turystów. Wszyscy tego dnia mogą uczestniczyć w życiu, jakie toczyło się w czasie żniw w XIX-wiecznej podlaskiej wsi. Prezentowane są dawne obrzędy i zwyczaje, m.in. pokaz zbioru żyta za pomocą sierpów i następnie kos. Żniwiarze zaprezentują obrzęd zdobienia „przepiórki" i jej „oborania" – to niezwykle emocjonujący zwyczaj przeciągania po polu za nogi najmłodszej żniwiarki. Odbędzie się konkurs na wykonanie równianki, bukietu żniwnego składającego się z czterech podstawowych zbóż – wyjaśnia Anna Uszyńska, etnograf z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Podlaskie Święto Chleba to święto piekarzy, będzie można się zapoznać z dawnym sposobem wypieku chleba. Dodatkową atrakcją wydarzenia jest Parada Zabytkowych Ciągników i Ciągówek oraz Lokomobil. Najstarszy ciągnik z kolekcji, Titan 10–20, ma 99 lat, najmłodszy – Newa MB-1 – 26 lat. Nie brakuje także muzyki. Na scenie pojawi się m.in. Małgorzata Ostrowska i zespół Projekt Klenczon.

Warto zwolnić

Osoby zainteresowane odkryciem wielokulturowości Podlasia powinien zainteresować Wschód Kultur/Inny Wymiar (od 31 sierpnia do 3 września). Festiwal prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku, promując ideę dialogu i tolerancji. – Impreza ma rozbudowany program. Poza częścią muzyczną odbywają się wystawy, gry miejskie, instalacje artystyczne – wymienia Anna Kraśnicka.

Podlasie inspiruje także do zatrzymania się. Do 17 września z inicjatywy Romana Gutka w Supraślu i okolicy odbywa się Podlasie SlowFest. – Różne dziedziny twórczości (film, muzyka, teatr, literatura, słuchowiska radiowe, sztuki wizualne) współistnieją z innymi propozycjami (kulinaria, warsztaty, wycieczki i spacery tematyczne). SlowFest prezentuje dorobek niekonwencjonalnych artystów z różnych stron świata, a jednocześnie kładzie nacisk na współpracę z twórcami z Podlasia i podlaskimi instytucjami kultury oraz aktywne uczestnictwo miejscowej społeczności – wyjaśnia Wiktoria Tarlecka ze stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które jest organizatorem wydarzenia.

Na uwagę zasługują także takie wakacyjne atrakcje, jak m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza", Muzyczne Dialogi nad Bugiem czy Biesiady Miodowe. Nie sposób się nudzić.

– Podlasie jest na topie. Modne są przede wszystkim wypady weekendowe – zauważa Anna Kraśnicka, przewodniczka turystyczna, autorka bloga bialystoksubiektywnie.com.

Tatarskie klimaty

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break