Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF) szacuje, że dzięki nowemu projektowi w regionie pojawi się blisko 2,8 tys. instalacji fotowoltaicznych, w tym w samym Rzeszowie ponad 830.
Dopłata unijna na dostawę i montaż takich instalacji będzie wynosić 85 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.
– Projekt pod nazwą „Wsparcie rozwoju OZE na terenie ROF" – jest pierwszym tego rodzaju. Jest realizowany w partnerstwie przez 13 gmin, członków Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego – mówi Justyna Placha-Adamska, dyrektor biura Stowarzyszenia ROF.
W projekcie mogą wziąć udział osoby fizyczne, które są właścicielami, współwłaścicielami, użytkownikami wieczystymi nieruchomości położonej na terenie gminy, która jest członkiem ROF.
Szanse na otrzymanie dotacji mają mieszkańcy gmin: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Lubenia, gmina i miasto Łańcut, Rzeszów, Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn. – Od lipca trwają już spotkania z mieszkańcami poszczególnych gmin, na których ci mogą się dowiedzieć szczegółów związanych m.in. z wypełnianiem dokumentów, wielkością dofinansowania. Takie spotkania potrwają do końca wakacji – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Każdy ubiegający się o dofinansowanie będzie mógł pozyskać taką samą wartość stanowiącą do 85 proc. środków kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej – mówi dyr. Placha-Adamska. Jak szacuje Stowarzyszenie, średnia wartość netto instalacji fotowoltaicznej wynosi 15 tys. zł, a ostateczna cena będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu na montaż i dostawę instalacji fotowoltaicznych. Będzie w nim wyłoniony wykonawca, który będzie odpowiedzialny za dostarczenie, montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznych na terenie całego ROF. Przetarg na jego wybór zostanie ogłoszony jesienią.