Wrocław jest idealny dla naszej inwestycji

Nauka to tylko nauka – do czasu, gdy zaczyna zmieniać otaczający nas świat – mówi Tomasz Duda, dyrektor badań i rozwoju w 3M w Polsce , odpowiedzialny także za Centrum Innowacji i najnowszą inwestycję 3M- Centrum Szkoleniowe.

Publikacja: 28.09.2017 22:30

Wrocław jest idealny dla naszej inwestycji

Foto: Fotorzepa, Mariusz Krysiak

Rz: Ile do tej pory grupa zainwestowała w Polsce?

Tomasz Duda: Firma 3M od wielu lat rozwija się dzięki potencjałowi naszego kraju. W ciągu 25 lat naszej działalności w Polsce to właśnie tu zrealizowaliśmy największe inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, inwestując ponad miliard złotych i zatrudniając ponad 3 tys. osób. Tylko na terenie Dolnego Śląska nasze inwestycje sięgają jak dotąd około 180 milionów złotych. Nasza najnowsza inwestycja – czyli Centrum Szkoleń dla Przemysłu – kosztowała blisko 10 mln zł

Z czego wynikała decyzja o jego stworzeniu?

3M od zawsze kieruje się dewizą „Customer First", czego naturalną konsekwencją jest tworzenie takich miejsc, jak centra innowacji czy centra szkoleniowe, które stanowią platformę dla jak najlepszej współpracy z klientami. Ta kooperacja jest bardzo istotna również z perspektywy działalności badawczo-rozwojowej i sprawnego odpowiadania na potrzeby rynku. Naukowcy zatrudnieni w nowoczesnych i sprawnie zarządzanych firmach działają na wielu polach – współpracują z działami marketingu, sprzedaży czy produkcji. Często odwiedzają klientów, żeby przetestować prototypy rozwiązań w środowisku docelowym, poza laboratorium, oraz podzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Nasze nowe centrum to pierwszy i jedyny tego typu obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie przestrzenią, w której klienci sami będą mogli się przekonać o działaniu różnych innowacyjnych rozwiązań oraz dowiedzieć się, w jaki sposób mogą z nich optymalnie korzystać. Wierzymy, że szkolenia to fundament najwyższej jakości i wydajności codziennej pracy. Edukacja to także podstawa bezpieczeństwa pracownika, co jest wartością nadrzędną dla pracodawcy.

Na jakim etapie jest inwestycja?

Laboratorium liczące 2000 mkw. zostało otwarte 25 września i już niebawem gościć będzie grupy profesjonalistów z dziedzin: obróbki ściernej, napraw blacharsko-lakierniczych i pracy na wysokości.

Dlaczego powstało właśnie na Dolnym Śląsku?

Już od wielu lat serce 3M bije we Wrocławiu i to właśnie tu zrealizowaliśmy nasze największe inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy się rozwijać, zarówno budując firmę, jak i przyczyniając się do rozwoju całej społeczności oraz miasta, które ma wszelkie szanse stać się jednym z głównych ośrodków biznesowych w Europie. Tylko w samym Wrocławiu w latach 2006–2016 otworzyliśmy sześć fabryk, centrum R&D (ang. research and development – badania i rozwój), Centrum Innowacji, Centrum Usług Wspólnych, a teraz Centrum Szkoleń dla Przemysłu.

Ze względu na swoje położenie geograficzne w Unii Europejskiej oraz dostęp do wysoko wykwalifikowanych specjalistów Wrocław stał się idealnym miejscem dla naszej najnowszej inwestycji.

Nie obawiacie się problemów ze znalezieniem pracowników?

Wrocław jest jednym z większych ośrodków dydaktycznych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uczelniami i do tej pory udaje nam się zatrudniać wielu wykwalifikowanych specjalistów – absolwentów wrocławskich uczelni.

Jakie korzyści płyną z posiadania centrów R&D?

W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp technologiczny. W jego efekcie klienci oczekują coraz to nowszych rozwiązań – bardziej elastycznych, uwzględniających ich zmieniające się potrzeby. Dlatego właśnie działalność badawczo-rozwojowa jest dziś niezbędna do zapewnienia optymalnych warunków na dynamicznie przekształcającym się rynku. Posiadanie centrów R&D na świecie umożliwia nam przewidywanie przyszłych potrzeb klientów, które są związane z rozwojem ich firm, ale także oferowanie im błyskawicznej pomocy w stawianiu czoła bieżącym wyzwaniom.

Podobno połowa pomysłów na nowe produkty w naszej części Europy pochodzi właśnie z Polski?

Według filozofii firmy 3M nauka to tylko nauka – do czasu, gdy zaczyna zmieniać otaczający nas świat, dlatego co roku na działalność badawczo-rozwojową przekazywanych jest 5-6 proc. wartości sprzedaży. Dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem naukowo-badawczym jest polski dział R&D zlokalizowany we Wrocławiu, przy największym centrum produkcyjnym 3M w Europie. W chwili obecnej jest tu ponad 60 naukowców, którzy zarówno pracują nad lokalnymi innowacjami, jak i wspierają globalne projekty, współpracując z ponad 12 tys. pracowników naukowych ze świata.

Czym konkretnie zajmują się polscy naukowcy w 3M we Wrocławiu?

Działają w kilku obszarach – wspierają produkcję, zajmują się modyfikacjami produktów na rynki lokalne, ale również pracują nad zupełnie nowymi rozwiązaniami. To prawda, że nasi naukowcy generują ponad połowę pomysłów na nowe produkty w regionie CEEMEA (Europa Środkowa i Wschodnia, Afryka i Bliski Wschód – red.). Wśród przełomowych rozwiązań, które zostały opracowane na terenie naszego kraju, wyróżnić można m.in. nową generację opatrunków zastępujących tradycyjny gips mineralny czy najbardziej innowacyjne tarcze ścierne.

Jakie trendy w technologii i innowacjach widzi dziś 3M – czy podziela pan pogląd, że globalny przemysł nieuchronnie będzie szedł w kierunku transformacji cyfrowej?

Cyfryzacja jest zdecydowanie megatrendem, którego nie można ignorować, chcąc być firmą konkurencyjną i sprawnie działającą na rynku. Praktycznie każdy z nas korzysta z usług cyfrowych, a kolejne pokolenia dorastają w całkowicie zdigitalizowanym świecie. Innowacje w zakresie IT stały się więc częścią naszej rzeczywistości, a my widzimy w nich dużą szansę – także rozwoju działalności badawczo-rozwojowej czy produkcyjnej w 3M. Możliwości wynikające z tego megatrendu usprawnić mogą wiele procesów. Staramy się wdrażać tego typu rozwiązania nie tylko w kontekście zarządzania danymi firmy, ale i w wielu dziedzinach, takich jak ochrona zdrowia, bezpieczeństwo pracy czy bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Czujecie się związani z regionem Dolnego Śląska i – patrząc szerzej – z Polską?

3M podejmuje działa z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, zarówno na szczeblu globalnym, jak i lokalnym. Organizujemy zbiórki charytatywne, od lat współpracując z ośrodkami wspierającymi osoby chore czy niepełnosprawne. Wspomagamy także inicjatywy naukowe wrocławskich uczelni, np. konkurs EBEC organizowany przez Stowarzyszenie Studentów BEST, projekt motocyklu elektrycznego Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej czy bolidu formuły student stworzonego przez PWr Racing Team.

Dodatkowo organizujemy specjalne wydarzenia promujące projekty studenckie, na przykład „Inkubatory innowacyjności", a nawet konkursy dla tych najbardziej kreatywnych, np. 3Mind. Dbamy także o najmłodszych, wspierając działania szkoły partnerskiej. W tym roku już po raz trzeci udział weźmiemy również we wrocławskiej Nocy Laboratoriów, udostępniając do zwiedzania nasze Centrum Innowacji.

Podobno w Polsce nadal bolączką jest kiepska współpraca biznesu z nauką. Jak to wygląda z waszej perspektywy?

Dbamy o rozwój nauki, innowacyjności i przedsiębiorczości lokalnej. Dlatego wśród naszych priorytetów mamy liczne działania promujące współpracę pomiędzy biznesem a uczelniami i instytucjami badawczymi. Wspieramy koła naukowe w realizacji ich projektów i organizujemy specjalne wydarzenia, dzięki którym młodzi wynalazcy mogą wypromować swoje projekty wśród przedstawicieli świata biznesu. Jedną z tego typu inicjatyw są wspomniane już „Inkubatory innowacyjności" – czyli organizowane cyklicznie wydarzenie, które łączy świat nauki i biznesu, tworząc warunki do wymiany pomysłów, doświadczeń, wzajemnych inspiracji i wytypowania obszarów potencjalnej współpracy.

We Wrocławiu tworzymy innowacyjne rozwiązania dla przemysłu, ochrony zdrowia czy bezpieczeństwa pracy. Polska myśl techniczna zastosowana w produktach wytwarzanych we Wrocławiu komercjalizowana jest globalnie. Większość naszych pracowników to absolwenci wrocławskich uczelni. Widzimy ogromny potencjał w tej grupie docelowej, dlatego staramy się wspierać kreatywne i innowacyjne projekty.

Rz: Ile do tej pory grupa zainwestowała w Polsce?

Tomasz Duda: Firma 3M od wielu lat rozwija się dzięki potencjałowi naszego kraju. W ciągu 25 lat naszej działalności w Polsce to właśnie tu zrealizowaliśmy największe inwestycje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, inwestując ponad miliard złotych i zatrudniając ponad 3 tys. osób. Tylko na terenie Dolnego Śląska nasze inwestycje sięgają jak dotąd około 180 milionów złotych. Nasza najnowsza inwestycja – czyli Centrum Szkoleń dla Przemysłu – kosztowała blisko 10 mln zł

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break