W Poznaniu o ekoinicjatywach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce stworzyć program wsparcia wymiany starych pieców węglowych na te bardziej ekologiczne. Celem jest walka z problemem smogu.

Publikacja: 01.10.2017 23:30

– Rozmawiamy wstępnie z kilkoma wojewódzkimi funduszami o takiej inicjatywie. To one – jako przygotowane pod względem organizacyjno-technicznym do obsługi klientów indywidualnych, a także znające ich potrzeby i oczekiwania, prowadziłyby taki projekt – podkreśla Sławomir Kmiecik, rzecznik NFOŚiGW.

Na razie nie padają żadne kwoty. Najpierw Narodowy Fundusz chce zawrzeć porozumienie z 16 WFOŚiGW i Bankiem Ochrony Środowiska (Fundusz jest jego akcjonariuszem). Stałaby się ona początkiem funkcjonowania nowego systemu finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska. – Wyasygnowalibyśmy pewną pulę środków i na preferencyjnych warunkach pożyczalibyśmy je wojewódzkim funduszom. Z kolei one same – w zależności od sytuacji – mogłyby przyznawać pieniądze na wymianę kotłów w postaci pożyczki niskoprocentowej uzupełnionej ewentualnie dotacją – tłumaczy Kmiecik.

Symbolicznym momentem na podpisanie takiej umowy Narodowego Funduszu z wojewódzkimi funduszami mogą być tegoroczne Międzynarodowe Branżowe Targi Ochrony Środowiska Pol-Eco System, odbywające się na Międzynarodowych Targach Poznańskich od 17 do 19 października. – Na razie prowadzimy sondażowe przymiarki do takiego rozwiązania. Jednak to wojewódzkie fundusze muszą wyrazić nim zainteresowanie. Najlepiej byłoby podpisać porozumienie ze wszystkimi WFOŚiGW, a nie tylko z kilkoma. Nawet jeśli termin podpisania umowy miałby się przesunąć np. na listopad – sygnalizuje Kmiecik.

To dlatego, że w WFOŚiGW trwają zmiany kadrowe w zarządach wynikające z nowelizacji prawa ochrony środowiska.

Bez względu na ewentualne przesunięcie terminu podpisania porozumienia, na Pol-Eco NFOŚiGW będzie miał szeroką reprezentację. – Fundusz przenosi na targi całą swoją strefę informacyjną. To duża wartość dla uczestników. Będą oni mogli nie tylko poznać najnowsze technologie w zakresie ochrony środowiska, ale też dowiedzieć się, jak zdobyć pieniądze na poszczególne inicjatywy z programów NFOŚiGW – tłumaczy Wiesława Galińska, dyrektor grupy produktów MTP i organizator targów branżowych Pol-Eco.

W tym roku organizatorzy spodziewają się frekwencji podobnej do tej z lat poprzednich. W poprzednich edycjach targi odwiedzało ok. 9 tys. zwiedzających. Niewykluczone jednak, że tym razem gości będzie więcej. To dlatego, że po raz pierwszy w konferencjach i warsztatach osoby związane z branżą ochrony środowiska będą mogły uczestniczyć za darmo. Warunkiem jest jedynie uprzednia rejestracja.

Galińska podkreśla, że Pol-Eco będzie jak zwykle wielowątkowy. – Trudno wyłowić temat przewodni, bo ochrona środowiska dotyczy każdego aspektu naszego życia od tematów poruszających zagadnienia dotyczące jakości powietrza i wody, aż po segregację śmieci i ich selektywny odbiór.

Niewątpliwie jednak temat zmniejszenia zjawiska smogu może zająć zacne miejsce wśród dyskusji uczestników targów. Zwłaszcza że odbywają się one u progu sezonu grzewczego, a działania wspierające walkę z zanieczyszczeniem powietrza podejmuje rząd.

Pieniądze NFOŚiGW na walkę ze smogiem przydałyby się z pewnością wielu samorządom. Nowy program wsparcia dla osób zainteresowanych wymianą węglowego kotła mógłby zostać stworzony w ramach istniejącego programu priorytowego o nazwie System. Jego tegoroczny budżet to 200 mln zł.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego