Miliony na inwestycje – miasto wypięknieje

Rewitalizacja Starego Fordonu, nowoczesny basen olimpijski i nowa przystań wioślarska – to jedne z najważniejszych przedsięwzięć Bydgoszczy.

Publikacja: 29.11.2017 20:30

Tak będzie wyglądać nowa przystań wioślarska nad Brdą.

Tak będzie wyglądać nowa przystań wioślarska nad Brdą.

Foto: materiały prasowe

Bydgoszcz wypięknieje – zyska nowe obiekty sportowe, kulturalne i stanie się miastem bardziej niż kiedykolwiek przychylnym mieszkańcom. Miasto wyda na inwestycje w przyszłym roku rekordową kwotę – blisko 700 mln zł.

Chociaż najwięcej środków pochłoną prace związane z rozbudową infrastruktury komunikacyjnej, to jednak niemałe kwoty przeznaczono na projekty sportowe, edukacyjne i kulturalne.

Rewitalizacja Fordonu

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć – także dla turystów – jest rewitalizacja Starego Rynku, przyległych uliczek i terenów wzdłuż Brdy. Cały obszar ma być zagospodarowany i uporządkowany, wzbogacony o nowe funkcje użytkowe. Co się za tym kryje?

– Zostanie wykonana nowa konstrukcja nawierzchni jezdni, chodników, ciągów pieszych i pieszo-rowerowych – mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka. – To zadanie na lata 2018–2020, a jego koszt to ok. 21 mln zł.

Maciej Gust, wicedyrektor ds. inwestycji drogowych Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, dodaje: – Położymy nową, kamienną kostkę i obniżymy krawężniki, aby wygodniej się było poruszać. Zainstalowane zostaną nowe ławki. Wszystko po to, by teren wypiękniał.

Jeszcze większe kwoty miasto wyasygnuje na rewitalizację Starego Fordonu. To „wrota Bydgoszczy", widoczne przy wjeździe do miasta od strony Torunia. Przez lata miejsce zapomniane i zrujnowane – teraz dostrzeżono jego zalety, także dzięki lokalnym stowarzyszeniom, które chcą przywrócić pamięć o Fordonie.

Zakres prac przewiduje m.in. przebudowę ul. Bydgoskiej, modernizację infrastruktury dróg lokalnych (ulic Nad Wisłą, Kapeluszników, Rybaki, Zakładowej, Frycza Modrzewskiego i jej przedłużenie w stronę Wisły). Tereny zielone zostaną zagospodarowane, powstanie także nabrzeże w rejonie ul. Frycza Modrzewskiego. – Ma być tam port jachtowy oraz promenada wzdłuż Wisły, którą można będzie spacerować – opowiada Maciej Gust. To inwestycja na lata 2018–2020.

Olimpijski basen

Bydgoszcz zyska także nowoczesne obiekty sportowe. Ruszy budowa nowej Astorii z basenem olimpijskim (za ok. 100 mln zł). Będzie to pierwszy w regionie obiekt tego typu – dziesięciotorowy, o długości 50 m i szerokości 25 m. Za sprawą nowoczesnych rozwiązań technicznych, basen będzie można podzielić na części o różnych głębokościach – powstaną więc np. płytkie strefy do gier wodnych.

Bydgoszcz jest niekwestionowaną stolicą wioślarstwa, co władze miasta brały pod uwagę, planując inwestycje. Nad Brdą powstanie więc nowa przystań wioślarska – przy RTW Bydgostia. W nowym, dwukondygnacyjnym budynku znajdzie się hangar na łodzie, sale ćwiczeń sportowych z ogromnymi oknami na rzekę. – Przebudowa czeka nabrzeże i infrastrukturę towarzyszącą, w tym awanport dla motorówek, pomosty, zmodernizowane zostaną istniejące budynki klubu. Przebudowane będzie też sąsiednie nabrzeże BTW przy ul. Żupy 2 – mówi rzeczniczka urzędu miasta.

Inwestycje w szkołach

Dużo zmian czeka szkoły. Jesienią 2018 r. zakończy się duży projekt termomodernizacyjny, który obejmuje 27 budynków. Szacowana wartość prac to ok. 100 mln zł.

Doposażone w nowoczesny sprzęt zostaną szkoły zawodowe. – Przy I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół nr 14 i zespole Szkół Elektronicznych ruszy budowa hal sportowych – mówi Stachowiak. Z kolei przy V Liceum Ogólnokształcącym kontynuowana będzie budowa basenu.

– Ma być gotowy za rok. Przyda się uczniom i mieszkańcom, dla których będzie dostępny w weekendy – mówi Marian Szczerba, pracownik liceum.

Parki na nowo

Dzięki wysokiemu dofinansowaniu w kompleksie z Młynem Rothera powstaną nowe powierzchnie wystawowe z Parkiem Kultury. Ta inwestycja szczególnie cieszy władze Bydgoszczy.

– Ze względu na jej położenie, charakter i potencjał – mówi prezydent Rafał Bruski. – Inne niesłychanie ważne przedsięwzięcie to rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej z uwagi na jej strategiczny charakter – połączenie z S5. Jest to też element trasy W–Z, eliminującej ruch z centrum, co jest bardzo istotne z uwagi na jakość poruszania się po mieście oraz bezpieczeństwo – dodaje prezydent Bruski.

Wypięknieją też parki na Wzgórzu Wolności, Wzgórzu Dąbrowskiego oraz Witosa. W Parku Witosa istniejący nasyp w części północnej zamieni się w górkę saneczkową. W części wschodniej powstanie plac do coraz modniejszej kalisteniki. Wyremontowane zostaną alejki, wytyczona trasa do biegania i ścieżka zdrowia.

Ogłoszony został przetarg na rewitalizację parków znajdujących się na Wzgórzu Dąbrowskiego oraz Wzgórzu Wolności. Mają one zachęcać do spacerów i rekreacji oraz ponownie stać się eleganckimi punktami widokowymi. Koszt obu inwestycji szacowany jest na około 4 mln zł.

Bydgoszcz wypięknieje – zyska nowe obiekty sportowe, kulturalne i stanie się miastem bardziej niż kiedykolwiek przychylnym mieszkańcom. Miasto wyda na inwestycje w przyszłym roku rekordową kwotę – blisko 700 mln zł.

Chociaż najwięcej środków pochłoną prace związane z rozbudową infrastruktury komunikacyjnej, to jednak niemałe kwoty przeznaczono na projekty sportowe, edukacyjne i kulturalne.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?