Finanse są także silną stroną gminy Bargłów Kościelny (powiat augustowski). – Na tle podlaskich samorządów gmina bardzo dobrze wypada (mieści się w pierwszej dwudziestce) w takich wskaźnikach jak uzyskana w 2016 r. nadwyżka operacyjna (14,2 proc. dochodów), poziom wydatków inwestycyjnych w relacji do wydatków ogółem (17,6 proc.) czy niski poziom zadłużenia (6,7 proc. dochodów).
Z kolei Narewka to niewielka gmina wiejska licząca zaledwie 3,7 tys. mieszkańców z powiatu hajnowskiego, dobrze wypada w naszym zestawieniu przede wszystkim w zakresie budowy kapitału społecznego. Na współpracę z organizacjami pozarządowymi przeznaczyła w zeszłym roku 0,65 proc. swojego budżetu, ma przyjętą uchwałę o konsultacjach społecznych, inwestuje w edukację (czego dobrym przykładem może być fakt, że 100 proc. szkół ma dostęp do szerokopasmowego internetu) i infrastrukturę dla dzieci i młodzieży.
W sumie w tegorocznym rankingu samorządów sklasyfikowanych zostało bardzo niewiele podlaskich samorządów. Przede wszystkim może to wynikać z samej konstrukcji rankingu. Do II etapu kwalifikują się po pierwsze te samorządy, które przejdą przez surowe sito oceny kondycji finansowej – tu podlaskie gminy wypadły całkiem nieźle. Po drugie zaś – same zechcą poddać się dalszej ocenie i sprawdzić, jak wypadają na tle innych samorządów (tj. odpowiedzą na pytania ankietowe). W tym roku chętnych do takiego sprawdzianu nie było wiele, ale trudno mieć o to pretensje. Nasza ankieta wymaga sporo pracy, a część miast i gmin (np. Białystok) nie mogła na nią odpowiedzieć ze względów organizacyjnych.
Opinie
Jarosław Siekierko, burmistrz miasta Wysokie Mazowieckie
Obecna pozycja miasta została wypracowana przez lata. Corocznie prowadzone są inwestycje, jednak wydatki z budżetu miasta są tak planowane, by dostosować je do dochodów, choć oczywiście bez negatywnego wpływu na świadczone przez nas usługi. Stabilna polityka podatkowa, inwestycje, rozwój budownictwa nie pozostają tu też bez znaczenia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przedsiębiorców, na bieżąco dostosowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego. Nie tylko realizujemy inwestycje infrastrukturalne, ale również dbamy o edukację, modernizację budynków placówek oświatowych. Dbamy też o prawidłową gospodarkę wodno-ściekową, w ramach której realizowaliśmy największą miejską inwestycję, budowę oczyszczalni ścieków wraz z modernizacją stacji uzdatniania wody i głównego kolektora sanitarnego. Prawidłowo zarządzane miasto procentuje dobrą kondycją finansową i oczywiście wysokimi lokatami w rankingach.