Ranking Samorzadów 2021: Oto laureaci

Nawet w trudnych czasach nie można tracić z oczu potrzeb mieszkańców i wyzwań związanych z ochroną środowiska. Zwycięzcami tegorocznej edycji naszego Rankingu Samorządów zostały: Gliwice, Morawica i Wielka Wieś.

Publikacja: 26.10.2021 13:56

Gliwice osiągnęły najlepsze wyniki w obszarze dbałości o mieszkańców.

Gliwice osiągnęły najlepsze wyniki w obszarze dbałości o mieszkańców.

Foto: Shutterstock

Rok 2020 niewątpliwie należał do tych trudniejszych dla władz lokalnych. Przede wszystkim ze względu na pandemię, co wymagało szczególnych działań w trosce o dobro mieszkańców. Ale też recesja i wcześniejsze reformy podatkowe odbiły się negatywnie na kondycji lokalnych budżetów. Tym bardziej trzeba docenić wysiłki samorządów na rzecz zrównoważonego rozwoju.

regiony.rp.pl

Ranking Samorządów 2021 - strona główna

Szczegółowe rankinki:

Miasta na prawach powiatu

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie

Gminy wiejskie

Punkt wyjścia

W Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej" oceniamy efekty działań miast i gmin w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, stan środowiska i rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.

W tegorocznej edycji maksymalnie można było uzyskać 107 pkt (30 pkt w kategorii finanse i rozwój, 38 pkt w kategorii dbałość o mieszkańców, 29 pkt w kategorii czyste środowisko i 10 pkt w kategorii zarządzanie). Przy czym warto zauważyć, że wysokie miejsce w zestawieniu ogółem nie oznacza, że we wszystkich obszarach dane miasto czy gmina uzyskała najlepsze wyniki. Z jednej strony może to świadczyć o równym zaspokajaniu różnych, czasami przeciwstawnych potrzeb mieszkańców, z drugiej to pewne wskazówki, gdzie jeszcze można się poprawić.

Wśród miast na prawach powiatu pierwsze trzy miejsca zajęły odpowiednio Gliwice, Katowice i Kraków. Wśród mniejszych miast i gmin miejsko-wiejskich liderami zostały: Morawica (woj. świętokrzyskie), Podkowa Leśna (woj. mazowieckie) oraz Miechów (woj. małopolskie), a wśród gmin wiejskich: Wielka Wieś (woj. małopolskie), Aleksandrów (woj. lubelskie) oraz Buczkowice (woj. śląskie).

Gliwice na czele

Gliwice znalazły się na czele naszego zestawienia po raz drugi z rzędu. I tak jak w poprzednim roku miasto okazuje się szczególnie silnie we wskaźnikach obrazujących stan samorządowych finansów, co przekłada się na wysoki potencjał rozwojowy miasta. Gliwice są mistrzem w takim gospodarowaniu wydatkami, by uzyskiwać najwyższe wśród miast nadwyżki bieżące. Dzięki temu zyskują możliwości realizacji zadań inwestycyjnych w dłuższym okresie.

Tym razem jednak Gliwice osiągnęły najlepsze wyniki w obszarze dbałości mieszkańców. Miasto może się m.in. pochwalić wysoką liczbą miejsc w przedszkolach czy wydatkami na gospodarkę mieszkaniową. – Przyciągnęliśmy do miasta bardzo wielu inwestorów, mamy wysokie dochody i dzięki temu możemy skupiać się w większym stopniu na podnoszeniu jakości życia – komentuje Adam Neumann, prezydent Gliwic. – Realizujemy obecnie duże inwestycje – tworzymy m.in. centrum przesiadkowe i przygotowujemy się do budowy miejskiego szpitala. Prowadzimy też duży program budowy mieszkań. Choć czas epidemii był trudny dla samorządów, Gliwice – dzięki swojej stabilności i wypracowywanej przez lata dobrej kondycji ekonomicznej – poradziły sobie lepiej niż wiele innych gmin – zauważa prezydent.

regiony.rp.pl

Stolice świecące przykładem

Także Katowice wyróżniły się obszarze dbałości o jakość życia mieszkańców, uzyskując najwyższą liczbę punktów. To zasługa m.in. wysokich wydatków na edukację, kulturę czy sport i rekreację, dzięki czemu mieszkańcy zyskują dostęp do lepszej oferty w tym zakresie.

Kraków swoją wysoką pozycję zawdzięcza m.in. najwyższej punktacji wśród finalistów w obszarze ochrony środowiska. To nie dziwi, bo stolica Małopolski od kilku lat kładzie duży nacisk właśnie na walkę o czyste powietrze, co w naszym zestawieniu znalazło wyraz m.in. w największych wśród miast wydatkach na transport zeroemisyjny czy zieleń miejską.

– W ramach działań na rzecz zrównoważonej mobilności rozwijamy ofertę transportu publicznego – kupując kolejne autobusy ekologiczne i tramwaje, budując nowe linie tramwajowe i parkingi typu park+ride – oraz sieć ścieżek rowerowych – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Chcemy, żeby w najbliższej przyszłości autobusy bezemisyjne stanowiły jedną trzecią taboru miejskiego.

W kategorii miast na prawach powiatu pierwszą dziesiątkę (po Gliwicach, Katowicach i Krakowie) domykają: Gdańsk, Opole, Dąbrowa Górnicza, Rzeszów, Poznań, Gdynia i Leszno. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją w TOP10 znalazły się Gdańsk, Dąbrowa Górnicza i Leszno, a „wypadły" z niej – Sopot, Bydgoszcz i Szczecin.

Sukces Morawicy

Szczególne gratulacje należą się gminie Morawica (woj. świętokrzyskie), która zajęła pierwsze miejsce wśród miast i gmin miejsko-wiejskich trzeci rok z rzędu! Ten sukces samorząd może zawdzięczać konsekwencji w budowaniu swojego potencjału już od wielu lat i zrównoważonym wydatkom we wszystkich dziedzinach. W tegorocznym rankingu zaprocentowało to m.in. stabilną sytuacją finansową gminy (niemalże najwyższą liczbą punktów w tym obszarze), brakiem spadku dochodów (w tym z podatków) własnych czy wysokimi inwestycjami w rozwój sieci drogowej.

– Działania włodarzy są podporządkowane potrzebom mieszkańców, stąd naszym celem jest zrównoważony rozwój gospodarczy, społeczny i ekologiczno-przestrzenny – zaznacza Marina Buras, burmistrz Morawicy. Gmina rozwija więc tereny inwestycyjne, by tworzyć miejsca pracy, dokłada wszelkich starań w walce o czyste powietrze, nie odpuszcza jakości podstawowych usług społecznych. – Dobra opieka przedszkolna i dobre szkoły są magnesem przyciągającym nowych mieszkańców. Ważne jest zapewnienie funkcjonującej na wysokim poziomie infrastruktury rekreacyjno-sportowej, a ścieżki rowerowe, kryta pływalnia, zbiornik wodny i ogólnodostępne sale gimnastyczne dopełniają obrazu naszej gminy jako tej, która dba o tę sferę życia naszych mieszkańców – opisuje Buras.

Morawica (woj. świętokrzyskie) zajęła pierwsze miejsce wśród miast i gmin miejsko-wiejskich trzeci r

Morawica (woj. świętokrzyskie) zajęła pierwsze miejsce wśród miast i gmin miejsko-wiejskich trzeci rok z rzęd

materiały prasowe

Podmiejscy liderzy

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła gmina Podkowa Leśna. To podwarszawska miejscowość, która wyróżniła się szczególne dobrymi wskaźnikami w obszarze dbałości o mieszkańców, np. szczególnie wysokimi inwestycjami w infrastrukturę społeczną, czy wydatkami na kulturę.

Trzecie miejsce w tym roku przypadło małopolskiej gminie Miechów, położonej 40 km od Krakowa. W Rankingu Samorządów punktacja dla Miechowa rozłożyła się niemal po równo na wszystkie obszary, jednak gmina może się pochwalić szczególnie wysokimi wydatkami na kulturę i inwestycjami w ochronę środowiska czy wysokim poziomem pozyskanych dotacji z Unii Europejskiej.

– Pomimo pandemii rok 2020 był rekordowy pod względem inwestycji, na które przeznaczyliśmy niespełna 34 mln zł. Było to możliwe dzięki wspieraniu budżetu dotacjami pozyskanymi w ostatnich latach ze źródeł europejskich i krajowych – komentuje Dariusz Marczewski, burmistrz Miechowa. – Dzięki nim zrealizowaliśmy przedsięwzięcia z zakresu m.in. ochrony środowiska, w tym termomodernizacji i wykorzystania energii odnawialnej, parkingów P&R, aktywizacji społecznej oraz rewitalizacji. Możemy stwierdzić, że ostatnie lata były szczególnie sprzyjające gminie Miechów – zaznacza.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Puszczykowo (woj. wielkopolskie), Mielno (woj. zachodniopomorskie), Jarocin (woj. wielkopolskie), Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie), Głogów (woj. dolnośląskie), Lubliniec (woj. śląskie) i Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie). W porównaniu z ubiegłym rokiem do najlepszej dziesiątki awansowały: Miechów, Mielno, Jarocin i Lubliniec.

Pierwsza Wielka Wieś

Podkrakowska Wielka Wieś, to zwycięzca rankingu wśród gmin wiejskich. – Tegoroczne wysokie miejsce w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej" to ogromne wyróżnienie i skuteczna motywacja do dalszego rozwijania naszej gminy w kolejnych latach. Niewątpliwie wiele czynników złożyło się na ten sukces – zaznacza Krzysztof Wołos, wójt Wielkiej Wsi.

W tym roku szczególnie dużo punktów gmina zebrała w obszarze dbałości o środowisko, dzięki wysokiej dynamice wydatków w tej dziedzinie, czy jednymi z największych wśród tego rodzaju jednostek wydatkom na wsparcie instalacji OZE i wymianę pieców dla gospodarstwa domowych.

Wielka Wieś (woj. małopolskie) zebrała bardzo dużo punktów w obszarze dbałości o środowisko

Wielka Wieś (woj. małopolskie) zebrała bardzo dużo punktów w obszarze dbałości o środowisko

materiały prasowe

Zielone gminy

Z kolei Aleksandrów, gmina w województwie lubelskim, druga wśród gmin wiejskich, wyróżnia się dobrymi wynikami z obszarze dbałości o rozwój kapitału społecznego. – Naszym celem jest służba mieszkańcom, temu są podporządkowane wszystkie nasze działania – podkreśla wójt Józef Biały.

W ostatnich dwóch latach dynamika wydatków na infrastrukturę społeczną przekracza 15 proc., bardzo dobrze rozwinięta jest sieć żłobków i przedszkoli, gmina organizuje bezpłatny transport dla dzieci i młodzieży i ma największy wśród gmin wiejskich fundusz wsparcia (per capita) dla jednostek pomocniczych.

Na trzecim miejscu w tej kategorii uplasowały się Buczkowice zlokalizowane w woj. śląskim. Gmina otrzymała najwyższą punktację w obszarze czystego środowiska, m.in. dzięki temu, że aż 93 proc. mieszkańców korzysta z kanalizacji, co na terenach wiejskich jest bardzo wysokim odsetkiem. Buczkowice jako jedna z nielicznych gmin tego typu ma program rewitalizacji obszarów zdegradowanych i wspiera mieszkańców w walce o czyste powietrze (dotacje do wymiany pieców, czy na instalacje OZE).

TOP10 wśród gmin wiejskich uzupełniają: Wisznice (woj. lubelskie), Zabierzów (woj. małopolskie), Strawczyn (woj. świętokrzyskie), Kleszczów (woj. łódzkie), Słupsk (woj. pomorskie), Tuszów Narodowy (woj. podkarpackie) i Michałowice (woj. mazowieckie).

Kategoria gmin wiejskich jest najbardziej zmienna i w porównaniu z 2020 r. w najlepszej dziesiątce przybyło pięć samorządów – Aleksandrów, Wisznice, Strawczyn, Słupsk i Tuszów Narodowy.

Więcej zwycięzców

Samorządy, które stanęły na podium, są szczególnie wyróżniane w naszym rankingu. Warto jednak podkreślić, że w zestawieniu oceniamy wszystkie miasta i gminy w Polsce, łącznie prawie 3 tysiące podmiotów. Tak naprawdę na miano najlepszych gmin w kraju pod względem zrównoważonego rozwoju zasługuje więc znacznie szersze grono.

Szczególne gratulacje należą się zwycięzcom w poszczególnych obszarach. I tak w obszarze finanse i rozwój najwięcej punktów uzyskały (odpowiednio według kategorii – miasto na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie) – Chełm, Halinów, gmina Sękowa.

W obszarze dbałości o mieszkańców – Gliwice, Mielno, gmina wiejska Słupsk.

W obszarze czyste środowisko – Dąbrowa Górnicza, Muszyna i gmina Buczkowice.

OBEJRZYJ RELACJĘ Z GALI XVII RANKINGU SMORZĄDÓW:

Rok 2020 niewątpliwie należał do tych trudniejszych dla władz lokalnych. Przede wszystkim ze względu na pandemię, co wymagało szczególnych działań w trosce o dobro mieszkańców. Ale też recesja i wcześniejsze reformy podatkowe odbiły się negatywnie na kondycji lokalnych budżetów. Tym bardziej trzeba docenić wysiłki samorządów na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Ranking Samorządów 2021 - strona główna

Pozostało 96% artykułu
Ranking Samorządów
Marta Majewska: Mieszkańcy zachowali się, jak trzeba
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ranking Samorządów
Wojciech Bakun: Przemyśl jest miastem spotkań ukraińskich rodzin
Ranking Samorządów
Kolejny rok wyzwań dla samorządów
Ranking Samorządów
Zrównoważony rozwój to nie moda, to konieczność
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ranking Samorządów
Ranking Samorządów: Sukces to efekt ciężkiej pracy, dobrych planów i… pieniędzy