Obecne zasady ustalania wpłat do budżetu państwa i ich podział w przypadku samorządów województw nie przestaną obowiązywać z końcem roku.
Dzisiejsze przepisy ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (DzU z 2018 r. poz. 1530, ze zm.), regulujące zasady ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposób ich podziału, obowiązują do 31 grudnia 2019 r. 24 lipca do Sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przygotowana nowelizacja będzie obejmować przedłużenie obowiązywania przepisów – w zakresie systemu korekcyjno-wyrównawczego (z pewnymi modyfikacjami), tj. zasady ustalania wpłat do budżetu państwa i ich podział w odniesieniu do samorządów województw. Brak nowelizacji oznaczałby, że samorządy województw nie otrzymają w 2020 r. i kolejnych latach części regionalnej subwencji ogólnej pochodzącej z wpłat, gdyż nie będzie podstawy prawnej do ustalania zarówno wpłat, jak i subwencji. Pozbawiłoby to większość województw istotnej części dochodów.
CZYTAJ TAKŻE: Obniżka PIT: miasta tną inwestycje
Projekt ustawy w miejsce dotychczasowej rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na dotacje dla województw na dofinansowanie dróg wojewódzkich, wprowadza rezerwę subwencji ogólnej. Wprowadzenie tego rozwiązania uelastyczni dysponowanie środkami pochodzącymi z budżetu państwa przez samorządy województw i jednocześnie wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym przez samorządy województw –uważa Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do nowelizacji.
Nowelizacja ustawy oznacza, że tak jak obecnie:
• wpłat do budżetu państwa będą dokonywać województwa, których dochody podatkowe przekraczają 125 proc. średnich dochodów podatkowych na mieszkańca;
• przewidziano możliwość obniżenia wpłat województw w trakcie roku budżetowego w przypadku znacznie niższych dochodów podatkowych, co uwzględni rzeczywistą kondycję finansową jednostek samorządu terytorialnego w roku, w którym dokonują one wpłat;
• wpłaty województw nie przekroczą 35 proc. ich dochodów podatkowych;
• kwotę części regionalnej subwencji ogólnej otrzymają tylko te województwa, których dochody podatkowe, powiększone o część wyrównawczą subwencji ogólnej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, będą niższe od 125 proc. średnich dochodów podatkowych województw;
• część regionalna subwencji ogólnej zostanie rozdzielona z uwzględnieniem stopy bezrobocia oraz dochodów województw (dochody podatkowe powiększone o część wyrównawczą subwencji ogólnej).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.