W ciągu dwóch najbliższych lat podmioty publiczne, w tym jednostki samorządu terytorialnego, muszą tak prezentować informacji w internecie, aby wszyscy bez wyjątku mieli do nich dostęp. Chodzi tu w szczególności o osoby niewidome, słabo widzące, ale również niemogące posługiwać się myszką czy klawiaturą, nieodróżniające kolorów. To efekt wchodzącej w życie 23 maja ustawy z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (DzU z 8 maja 2019 r., poz. 848). Wszystkie wzory dokumentów urzędowych na stronie WWW muszą być przygotowane tak, aby osoby niewidome mogły je odczytać za pomocą programów, które pomagają im w korzystaniu z komputera. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że wszystkie podmioty publiczne, których dotyczy nowa ustawa, muszą sprawdzić w pierwszej kolejności, w jakim stopniu to, co publikują w internecie, może dotrzeć i dociera do osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędy przyjazne dla wszystkich

Podobne obowiązki na podmioty publiczne nakłada obowiązujące od 2015 r. rozporządzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych (…). – Dlatego w zasadzie wszyscy powinni być już gotowi na wejście nowej ustawy w życie i powinna być to tylko formalność. Niestety, część urzędowych stron internetowych nadal nie spełnia wymagań dostępności cyfrowej, a dotyczy to zarówno tych dużych, jak i małych – uważa MC. Przygotowana zostanie baza wiedzy o dostępności cyfrowej, a tym najmniejszym i najbiedniejszym urzędom udostępnione będą cyfrowo szablony stron internetowych, dzięki którym nie będzie konieczności czasami kosztownej przebudowy strony WWW – wynika z informacji resortu cyfryzacji.

Urzędy będą miały czas na dostosowanie się do przepisów. I tak, strony internetowe podmiotów publicznych nieopublikowane przed 23 września 2018 r. powinny spełnić nowe wymogi do 23 września 2019 r. Z kolej strony WWW opublikowane przed 23 września 2018 r. muszą spełnić standardy określone w nowej ustawie do 23 września 2020 r. Najwięcej czasu na dopracowanie działania będzie w przypadku aplikacji mobilnych podmiotów publicznych – do 23 czerwca 2021 r.