Warunki tylko na plombę

Rząd chce ograniczyć wydawanie warunków zabudowy, co nie do końca podoba się gminom.

Publikacja: 03.04.2019 16:00

Warunki tylko na plombę

Foto: regiony.rp.pl

Miejscowych planów zagospodarowania brakuje. Miasta nie śpieszą się jednak z ich uchwalaniem. Wolą realizować inwestycje na podstawie warunków zabudowy. Tymczasem Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce ograniczyć ich wydawanie. To się samorządom niespecjalnie podoba.

Likwidacja decyzji

Ministerialne propozycje są na razie na etapie założeń. Resort zapowiada jednak, że lada dzień pokaże konkretny projekt. Gdy chodzi o warunki zabudowy, szykuje się małe trzęsienie ziemi. Decyzje te mają wprawdzie pozostać, ale w mocno okrojonej wersji. Zmienią również nazwę na decyzje lokalizacyjne. Na ich podstawie będzie można tylko kontynuować lub uzupełniać zabudowę i to nie w każdym wypadku. Musi jeszcze zezwolić na to normatyw urbanistyczny.

Będą to wskaźniki, np. ile powinno być w danej miejscowości miejsc w przedszkolach, szkołach, przychodni. Samorządy będą mogły ustalać własne wymagania w tych sprawach, ale gdyby tego nie zrobiły, będą miały obowiązek stosować normatyw państwowy.

Stare warunki będą obowiązywać tylko do daty uchwalenia nowego typu planu, planu przeznaczenia. Zastąpi on obecnie studium. Natomiast miejsce planów zagospodarowania zastąpią plany zabudowy.

Szybkie formalności

Od lat warunki urbanistyczne są krytykowane za utrwalanie chaosu w przestrzeni oraz ich uznaniowość. Tymczasem samorządy ich bronią, choć widzą też wady.

– Obowiązujące rozwiązania są dobre. Dzięki warunkom zabudowy można szybko zrealizować inwestycję. Natomiast tam, gdzie istnieje zagrożenie niekontrolowanej zabudowy, samorządy mają narzędzia, by temu przeciwdziałać. Zawsze mogą szybko uchwalić plany, by chronić przestrzeń – mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. Tak było m.in. w Poznaniu. – Mamy na terenie miasta sporo lasów, na ich obrzeżach znajdują się prywatne działki. Pojawiły się wycinki drzew i próby zmiany zagospodarowania terenu. Trzeba było szybko uchwalić plany, by temu przeciwdziałać. Natomiast na Winogradach i Ratajach zaczęto „zagęszczać” stare modernistyczne osiedla, przez co zaczęły tracić swój charakter. Też uchwaliliśmy plany – opowiada Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu.

Widzi on jednak i wady warunków zabudowy.

Zleżały dokument

– Wydaje się je dziś na czas nieokreślony. Nawet po wielu latach inwestor może wyjąć je z szuflady i budować na ich podstawie. Pod warunkiem oczywiście, że w międzyczasie nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem realia się zmieniły. Na sąsiednich działkach powstały nowe budynki etc. – mówi mec. Dąbrowski.

Krytyczny jest również Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich. – Warunki zabudowy prowadzą do sytuacji, w której prawie wszędzie można postawić prawie wszystko. Wystarczy tylko odpowiednio kreatywny architekt i równie twórczy prawnik. Konsekwencją jest pogłębiający się chaos urbanistyczny – uważa Grzegorz Kubalski.

I dodaje: – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju co prawda zapowiada, że do końca miesiąca zaprezentuje projekt ustawy dokonującej uporządkowania systemu planowania przestrzennego, ale wątpię, czy faktycznie projekt ten zdoła cokolwiek naprawić. Nie dlatego, że sytuacja jest niemożliwa do naprawy. Jest to możliwe, tyle że wymaga naruszenia interesów licznych i silnych lobby – podkreśla Grzegorz Kubalski.

Miejscowych planów zagospodarowania brakuje. Miasta nie śpieszą się jednak z ich uchwalaniem. Wolą realizować inwestycje na podstawie warunków zabudowy. Tymczasem Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce ograniczyć ich wydawanie. To się samorządom niespecjalnie podoba.

Likwidacja decyzji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w regionach
Samorządowa obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to najprostsza droga do chaosu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w regionach
Samorządowcy chcą więcej pieniędzy i samodzielności
Prawo w regionach
Plan ogólny zamiast studium. W którą stronę będzie rozwijać się Warszawa?
Prawo w regionach
Samorządy u progu planistycznej rewolucji
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Prawo w regionach
Nowe przepisy mają pozwolić na regionalizację energetyki