Należy do nich, nomen omen, Nowe Miasto. – W 1869 r., na mocy ukazu carskiego, Nowe Miasto, jak wiele innych małych miast w Królestwie Polskim, zostało pozbawione praw miejskich i zdegradowane do statusu osady – mówi Sławomir Zalewski, burmistrz mazowieckiej miejscowości.
Posiadała ona prawa miejskie od 1420 r. Zostały one nadane przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Straciła je 152 lata temu. – Oficjalnym powodem były kwestie ekonomiczne i demograficzne oraz struktura zatrudnienia. Mieszkańcy do dziś są jednak przekonani, że miało to związek z represjami po powstaniu styczniowym – uważa burmistrz.
W przeszłości miastem był też Olsztyn pod Częstochową. I to miastem królewskim, gdzie Zygmunt Stary rezydował w czasie pielgrzymek na Jasną Górę. – Prawa miejskie straciliśmy w 1870 r., w ramach kary za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym – mówi Katarzyna Biskup, kierownik referatu promocji i turystyki w Olsztynie.
Także Bolimów był miastem od 1370 do 1870 r., kiedy to carat odebrał mu prawa w ramach represji po powstaniu styczniowym. – To pewnego rodzaju zadośćuczynienie historyczne. Najlepsze lata Bolimowa przypadają na okres miejskiej historii, dlatego liczymy na dodatkowy impuls rozwojowy dla mieszkańców oraz całej gminy – mówi Patryk Kołosowski, wiceburmistrz Bolimowa. W identycznym położeniu są władze Lutomierska w Łódzkiem czy mazowieckiego Cegłowa.