Głos seniorów ma być lepiej słyszalny

Jeśli gmina liczy 20 tys. mieszkańców i co najmniej 100 osób w wieku po 60. roku życia wystąpi z odpowiednim wnioskiem, to rada gminy musiałaby utworzyć radę reprezentującą osoby starsze.

Publikacja: 29.02.2020 14:31

Osoby starsze miałyby mieć swoją reprezentację
na każdym szczeblu jednostki samorządu terytorialnego

Osoby starsze miałyby mieć swoją reprezentację na każdym szczeblu jednostki samorządu terytorialnego

Foto: Shutterstock

Obecnie gminne rady seniorów powoływane są jako ciało o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym. Rady seniorów składają się z przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych, oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. Rada gminy może utworzyć radę seniorów z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk. Przepisy ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa nie upoważniają organów stanowiących tych jednostek do tworzenia rad seniorów.

CZYTAJ TAKŻE: Seniorzy pod stałym nadzorem

Jak wynika z projektu zmiany ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w gminie powyżej 20 tys. mieszkańców rada gminy ma tworzyć radę seniorów, na wniosek co najmniej 100 mieszkańców gminy, z których każdy ukończył 60 lat. 12 lutego ustawa została skierowane do pierwszego czytania w Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

W obecnym stanie prawnym brak jest przepisów umożliwiających pokrycie przez samorząd kosztów działalności rady seniorów. W projekcie proponuje się rozszerzenie ustawy o samorządzie gminnym o przepisy dające podstawę do tego, aby rada gminy mogła dofinansować działalności rad seniorów poprzez możliwość przyznania diety lub zwrot kosztów podróży związanych z funkcjonowaniem rady seniorów.

CZYTAJ TAKŻE: Wiek nie ma znaczenia. Młodzi i seniorzy podbijają rynek franczyzowy

Rada seniorów miałaby być ciałem doradczym. Ostateczne, wiążące decyzje może podjąć jedynie właściwy organ samorządu terytorialnego.

Zmienione miałyby być też: ustawa o samorządzie powiatowym oraz ustawa o samorządzie województwa tak, aby właściwe organy stanowiące tych jednostek upoważnione były również do tworzenia rad seniorów.

Przepisy regulujące zasady działania oraz finansowania rad seniorów byłyby tożsame na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego.

Wejście w życie zaproponowanych zmian będzie miało wpływ na budżet jednostek samorządu terytorialnego, jedynie w przypadku, gdy organy stanowiące samorządu lokalnego podejmą decyzję o dofinansowaniu działalności rady seniora – uważają posłowie.

Prawo w regionach
Do minister zdrowia trafił apel ws. równego dostępu do aptek
Prawo w regionach
Zagmatwane przepisy mogą paraliżować lokalną administrację
Prawo w regionach
Obrona cywilna, płace i segregacja śmieci po nowemu
Prawo w regionach
Apel o spójne prawo energetyczno-finansowe dla samorządów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w regionach
Lokalne władze nie narzekają na brak kłopotów