Szykuje się rewolucja w przepisach budowlanych

Starostwa będą ustalać strony postępowania o wydanie pozwolenia na budowę na nowych zasadach.

Publikacja: 21.01.2020 14:56

Szykuje się rewolucja w przepisach budowlanych

Foto: Rzeczpospolita, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Szykują się zmiany w formalnościach budowlanych. Będzie też abolicja samowoli budowlanych. Dla urzędów to dobra wiadomość. Będą mieć mniej pracy.

Zmiany zapewne jeszcze w tym tygodniu

Zmiany zawiera projekt nowelizacji prawa budowlanego. Jego autorem jest rząd.

Prawdopodobnie w tym tygodniu uchwali go Sejm. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie sześciu miesięcy, czyli prawdopodobnie w lipcu lub sierpniu.

Nowe przepisy przewidują, że projekt budowlany będzie się dzielił na budowlany oraz wykonawczy. Pierwszy będzie obowiązkowym załącznikiem do wniosku o pozwolenia na budowę, a drugi otrzyma charakter czysto techniczny. Będzie sporządzany jedynie na użytek inwestora.

Zmiana podoba się Bogdanowi Dąbrowskiemu, radcy prawnemu z Urzędu Miasta Poznania. – Będziemy mieć mniej pracy, ponieważ zniknie obowiązek sprawdzania części technicznej. Zmniejszy się także nasza odpowiedzialność, gdy okaże się, że część techniczna projektu zawiera błędy. Zostanie ona przeniesiona na projektanta – mówi mec. Dąbrowski.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkopolski boom budowlany

– Poza tym powszechnie uważa się, że im grubszy projekt, tym lepiej, a to nieprawda. Opasły projekt jest mało czytelny. Poza tym powoduje niewydolność administracji budowlanej – twierdzi Bogdan Dąbrowski.

I dodaje: – Obawiam się też, że mniej pracy może oznaczać zwolnienia. Mam nadzieję, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na zatrudnienie specjalistów, z którymi dziś krucho w urzędach – podkreśla mec. Dąbrowski.

Mniej pracy, ale i…

Nowe przepisy przewidują również zmiany w definicji obszaru oddziaływania obiektu. Obecnie wynika z niej , że jest to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym jego zabudowy. Projekt wykreśla z tej definicji sformułowanie „w zagospodarowaniu”, co ma duże praktyczne znaczenie. Jest to bowiem pojęcie o wiele szersze aniżeli „zabudowy”.

Rola urzędu ograniczy się jedynie do badania działek sąsiednich. Niby będzie mniej pracy. Ale wcale mnie to nie cieszy. Z czasem ucierpi na tym jakość zagospodarowania przestrzeni – uważa Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

– To prawda. W postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę nie będą brać udziału właściciele działek narażeni na inne uciążliwości związane z planowaną inwestycją. Pod uwagę będą brane bowiem tylko ograniczenia związane z zabudową działki – wyjaśnia Bogdan Dąbrowski.

CZYTAJ TAKŻE: Łatwiej będzie ocieplić zabytkowe budynki

Projekt wprowadza zmiany dotyczące budowy domów jednorodzinnych na zgłoszenie. Dziś prawo budowlane przewiduje, że na jego podstawie można budować tylko wolno stojące domy jednorodzinne, które nie mają wpływu na zagospodarowanie sąsiednich nieruchomości.

– Często w trakcie budowy dochodzi do zmian, a wtedy potrzebne jest pozwolenie na budowę oraz nowy kompletny projekt budowlany, co zniechęca inwestorów do budowy na zgłoszenie – tłumaczy Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej.

Nowelizacja prawa budowlanego to zmienia. Przewiduje, że w tego typu przypadkach wystarczy powtórnie zgłosić inwestycję w starostwie.

– Mam nadzieję, że dzięki tej zmianie więcej będzie się budowało na zgłoszenie – uważa mec. Bogdan Dąbrowski.

Taryfa ulgowa dla samowoli

Autorzy projektu chcą również abolicji dla samowoli popełnionych przed 1999 r., które mają najmniej 20 lat. Stawia warunek: nigdy nie mogło toczyć się w ich sprawie postępowanie przed nadzorem budowlanym ani w sądzie. Abolicja będzie darmowa. Wniosek będzie się składało do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego razem z niezbędnymi dokumentami, w tym ekspertyzą techniczną.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków stawia na parki

Z tego ostatniego dokumentu ma wynikać, w jakim stanie jest nielegalny budynek. Taka samowola będzie mogła być sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

– To dobry pomysł, jeżeli przez 20 lat stoi budynek i nic złego się z nim nie dzieje, to uważam, że można wyprostować jego sytuację prawną. Abolicje i amnestie to nic nowego. Raz na jakiś czas się je wprowadza, np. zacierając kary albo darowując przedsiębiorcom część składek ZUS – uważa Krzysztof Lewandowski.

Szykują się zmiany w formalnościach budowlanych. Będzie też abolicja samowoli budowlanych. Dla urzędów to dobra wiadomość. Będą mieć mniej pracy.

Zmiany zapewne jeszcze w tym tygodniu

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w regionach
Powódź odsłoniła zagmatwanie prawa w Polsce
Prawo w regionach
Powódź w Polsce. Trzeba zmienić prawo, by skrócić odbudowę po wielkiej wodzie?
Prawo w regionach
Wiatraki na lądzie z nowymi problemami
Prawo w regionach
Jak sprawić, by imigranci stali się sąsiadami Polaków
Prawo w regionach
Południe Polski może najszybciej dodawać nowe OZE