Senatorowie będą się upominać o budżety lokalne

Każda nowa ustawa powinna być konsultowana i winny być wyliczane skutki finansowe dla samorządów. Aby uniknąć lekceważenia przepisów o rekompensatach, należałoby podzielić PIT na części rządową i samorządową.

Publikacja: 29.10.2019 13:57

Senatorowie będą się upominać o budżety lokalne

Foto: AdobeStock

Jesienią 2019 roku samorządowcy startowali do Senatu. Do izby dostało się dziewięciu nowych samorządowców. Większość przyszła z zadaniem przywrócenia rangi samorządu terytorialnego i umocnienia go, tak aby rząd nie mógł nim manipulować bez konsekwencji. Jak chcą tego dokonać?

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili kilka dni temu priorytety legislacyjne, czyli te dziedziny, które – w ich mniemaniu – wymagają najszybszych zmian. Do najważniejszych zaliczono finanse samorządowe. Zdaniem senatora Zygmunta Frankiewicza, wieloletniego prezydenta Gliwic i prezesa Związku Miast Polskich, wymagają one zmian systemowych. Chodzi zwłaszcza o rekompensatę ubytków we wpływach z PIT oraz zwrot nieodliczonego VAT od inwestycji publicznych samorządów. – Samorząd jako najpoważniejszy inwestor w kraju transferuje pieniądze z tego podatku do budżetu państwa, a mógłby je wykorzystać np. na kolejne inwestycje – twierdzi Zygmunt Frankiewicz.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Prawo w regionach
Obrona cywilna, płace i segregacja śmieci po nowemu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w regionach
Apel o spójne prawo energetyczno-finansowe dla samorządów
Prawo w regionach
Lokalne władze nie narzekają na brak kłopotów
Prawo w regionach
Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta
Prawo w regionach
Mieszkańcy coraz częściej podróżują między gminami. Granice blokują samorządy