Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki zmianom mniej będzie pozycji wykazywanych w prognozach.
Podstawowym celem wprowadzenia, począwszy od 2011 r., wieloletniej prognozy finansowej było umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego planowania gospodarki finansowej w długookresowej perspektywie. Z biegiem czasu wprowadzono jednolity wzór wieloletniej prognozy finansowej.
Według Ministerstwa Finansów analizy wskazały, że niektóre z danych zawartych we wzorze wieloletniej prognozy finansowej charakteryzują się dużą zmiennością i relatywnie szybko się dezaktualizują bądź dotyczą wąskiej grupy jednostek samorządu terytorialnego. Dodatkowo obowiązek wyliczania dość szczegółowych pozycji prognozy w perspektywie wieloletniej powoduje konieczność dokonywania częstych zmian wieloletniej prognozy finansowej. W związku z tym zakres wykazywanych danych ma być mniejszy. Dotyczyć to będzie informacji:
– związanych z kwotami spłat zobowiązań po samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej przejętymi na podstawie poprzedniej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (część z tych danych można uzyskać na podstawie sprawozdań z wykonania budżetów);
– w zakresie finansowania projektów UE wynikających wyłącznie z już zawartych umów o dofinansowanie (pozostawiono finansowanie ze środków UE bez podziału na umowy zawarte i planowane).