Algorytm nie może wykluczyć

Przepisy nie przewidują sankcji dla przedsiębiorcy za stosowanie skrótu SHA-1, w szczególności sankcji nieważności kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Publikacja: 09.06.2019 13:05

Algorytm nie może wykluczyć

Foto: AdobeStock

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na usługi utrzymania terenów w pasach drogowych i na terenach niezabudowanych. Jeden z podmiotów biorących udział w postępowaniu był wzywany do złożenia wyjaśnień oraz uzupełnienia dokumentów, z czego wywiązał się w terminie. Zamawiający zawiadomił jednak tego wykonawcę o wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 12 Prawa zamówień publicznych. Decyzja ta oparta została na ustaleniu rzekomej nieprawidłowości użycia algorytmu (SHA-1) przy składaniu podpisu elektronicznego w dokumencie JEDZ przez podmiot użyczający wykonawcy swoich zasobów. Użycie skrótu SHA-1 dla potrzeb walidacji zamawiający uznał za dyskwalifikację czynności jako nieprawidłowej oraz stwierdził nieważność złożonego podpisu kwalifikowanego. Według zamawiającego „nieprawidłowy” JEDZ przedłożony przez podmiot trzeci po wezwaniu do jego złożenia w trybie uzupełnienia dokumentów nie podlega ponownemu wezwaniu do usunięcia braków. Od takiej decyzji odwołał się wykonawca, twierdząc m.in. że nie sprecyzowano, z jakiej przyczyny walidacja przy użyciu algorytmu SHA-1 miałaby czynić złożony podpis nieważnym.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w regionach
Lokalne władze nie narzekają na brak kłopotów
Prawo w regionach
Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta
Prawo w regionach
Mieszkańcy coraz częściej podróżują między gminami. Granice blokują samorządy
Prawo w regionach
Będzie nowy podatek dla turystów? Chcą tego samorządy
Prawo w regionach
Powódź odsłoniła zagmatwanie prawa w Polsce