Superszybka sieć 5G ma wkroczyć do miast. Rząd zakłada, że do 2025 r. będzie już we wszystkich głównych ośrodkach miejskich oraz przy głównych kolejowych i drogowych szlakach komunikacyjnych. Szykują się więc duże zmiany w prawie, także dla samorządów. W ubiegły wtorek, 14 maja, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, czyli tzw. megaustawy.
Maszt przy sanatorium
Mieszkańcy gmin będą mieli możliwość uzyskania dofinansowania ze środków samorządów na przyłączenie do sieci ich domów i mieszkań. Dziś jest to kwestionowane przez regionalne izby obrachunkowe (taka sytuacja miała miejsce w województwie świętokrzyskim).
Projekt ma polepszyć jakość usług telekomunikacyjnych w uzdrowiskach, parkach narodowych, rezerwatach przyrody. Oznacza to, że na ich terenach będą się mogły znaleźć stacje bazowe telefonii komórkowej. Dziś w uzdrowiskach w strefie A, gdzie znajdują się sanatoria, zakłady lecznicze nie wolno tego robić. To się zmieni.
Co na to uzdrowiska?
– Nie jesteśmy przeciwni lokowaniu stacji bazowych w ścisłej strefie uzdrowiskowej, tj. strefie A. Mają one powierzchnię od 5 do 250 ha. Jeżeli tak duża strefa A jest w górach i nie ma stacji bazowej, to mogą być problemy z łącznością. Co jest również dużym problemem – tłumaczy Jan Golba, burmistrz Muszyny, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. – Mamy nadzieję tylko, że będą one lokowane z poszanowaniem ochrony środowiska i bezpieczeństwa ludzi – dodaje Jan Golba.
CZYTAJ TAKŻE: Technologie niosą postęp, ale to nie wszystko