Wieś inaczej rządzona

Sołtys mógłby wnioskować o przyznanie mu wynagrodzenia za wykonywanie zadań, które nie są związane z pełnieniem funkcji przewodniczącego rady sołeckiej.

Publikacja: 16.05.2019 12:38

Wieś inaczej rządzona

Foto: AdobeStock

Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne. Mogą one m.in. opracowywać i wdrażać programy dotyczące: rozwoju infrastruktury i poprawy warunków życia mieszkańców, umacniania tożsamości, kultywowania tradycji.

W Sejmie czeka na pierwsze czytanie projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3320). Nowe przepisy zmienić mają zasady, na jakich funkcjonują obecnie np. sołectwa. Organem uchwałodawczym w sołectwie ma być podobnie jak dziś zebranie wiejskie, a wykonawczym rada sołecka, której przewodniczy sołtys. Reprezentuje on sołectwo, zwołuje zebrania wiejskie i kieruje pracą rady sołeckiej. Jak wynika z projektu, zmieniony polegać by miała na wzmocnieniu statusu rady sołeckiej, która obecnie jest ciałem doradczym.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w regionach
Lokalne władze nie narzekają na brak kłopotów
Prawo w regionach
Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta
Prawo w regionach
Mieszkańcy coraz częściej podróżują między gminami. Granice blokują samorządy
Prawo w regionach
Będzie nowy podatek dla turystów? Chcą tego samorządy
Prawo w regionach
Powódź odsłoniła zagmatwanie prawa w Polsce