Wieś inaczej rządzona

Sołtys mógłby wnioskować o przyznanie mu wynagrodzenia za wykonywanie zadań, które nie są związane z pełnieniem funkcji przewodniczącego rady sołeckiej.

Publikacja: 16.05.2019 12:38

Wieś inaczej rządzona

Foto: AdobeStock

Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne. Mogą one m.in. opracowywać i wdrażać programy dotyczące: rozwoju infrastruktury i poprawy warunków życia mieszkańców, umacniania tożsamości, kultywowania tradycji.

W Sejmie czeka na pierwsze czytanie projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3320). Nowe przepisy zmienić mają zasady, na jakich funkcjonują obecnie np. sołectwa. Organem uchwałodawczym w sołectwie ma być podobnie jak dziś zebranie wiejskie, a wykonawczym rada sołecka, której przewodniczy sołtys. Reprezentuje on sołectwo, zwołuje zebrania wiejskie i kieruje pracą rady sołeckiej. Jak wynika z projektu, zmieniony polegać by miała na wzmocnieniu statusu rady sołeckiej, która obecnie jest ciałem doradczym.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo w regionach
Spór o przepisy dotyczące zmiany granic sąsiadujących gmin
Prawo w regionach
Do minister zdrowia trafił apel ws. równego dostępu do aptek
Prawo w regionach
Zagmatwane przepisy mogą paraliżować lokalną administrację
Prawo w regionach
Obrona cywilna, płace i segregacja śmieci po nowemu
Prawo w regionach
Apel o spójne prawo energetyczno-finansowe dla samorządów
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem