W zasadach uwłaszczenia będą kolejne zmiany. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem, który ma wyeliminować największe problemy, z którymi zmagają się gminy. Natomiast samorządy domagają się wydłużenia o co najmniej dwa lata czasu na wydawanie zaświadczeń o przekształceniu. Obecny roczny termin jest zbyt krótki.
Na razie resort nie przedstawił projektu, pokazał tylko wstępne założenia. Chce objąć przekształceniem grunty zabudowane także wolnostojącymi garażami oraz innymi budynkami i urządzeniami pełniącymi rolę infrastruktury mieszkaniowej. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje również wprowadzić „uproszczony” tryb podziału nieruchomości w przypadkach, gdy będzie niezbędny. Chodzi o pawilony handlowe lub kioski znajdujące się na tej samej nieruchomości co bloki. W efekcie czego blokują uwłaszczenie.
Ponadto ustawa przekształceniowa będzie regulować także, czy i w jakich przypadkach ma być wymagane zezwolenie na przekształcenie prawa na rzecz cudzoziemca. Dzięki temu lokal użytkowy należący do Wietnamczyka czy Turka przestałby blokować uwłaszczenie w niejednym bloku.
Resort inwestycji chce również tak doprecyzować tryb udzielania pomocy publicznej, aby zapewnić samorządom sprawną weryfikację pomocy, a przedsiębiorcom elastyczne warunki korzystania z możliwości wyboru sposobu płatności za przekształcenie. Planuje również zapewnić wysokie bonifikaty w opłacie przekształceniowej osobom w trudnej sytuacji życiowej, m.in. rodzinom z osobami z niepełnosprawnością.
Samorządy uważają, że tego rodzaju zmiany to zdecydowanie za mało. Potrzebne są jeszcze inne. – Niezbędne są przepisy regulujące status osób, które nie dostały jeszcze zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie. Chodzi o to, czy mają one nadal wnosić roczną opłatę z tytułu użytkowania wieczystego. Obecnie przepisy nie rozstrzygają tego problemu. Zalecenia ze strony władz samorządowych, by regulować roczną opłatę, to zdecydowanie za mało – uważa Lech Filipiak z Urzędu Miasta we Wrocławiu. Według niego podobne uregulowania powinny obowiązywać także w wypadku bonifikat w opłacie przekształceniowej. – Z przepisów powinno wynikać wprost, że bonifikaty powinny obowiązywać od dnia wydania zaświadczenia o przekształceniu, a nie od 1 stycznia 2019 r. – dodaje Filipiak.