Będzie prohibicja w Krakowie? Pijani turyści przeszkadzają mieszkańcom

Władze Krakowa zastanawiają się na wprowadzeniem częściowej prohibicji na terenie miasta. I czekają na opinie mieszkańców w tej sprawie.

Publikacja: 03.11.2022 12:31

Będzie prohibicja w Krakowie? Pijani turyści przeszkadzają mieszkańcom

Foto: Jacek Dyląg, Unsplash

– Chcemy zapytać mieszkańców, co myślą na temat zasadności i szczegółów ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu – mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa. Przypomina, że częściowe ograniczenia w sprzedaży alkoholu w sklepach wprowadziły m.in.: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Poznań, Wrocław.

Mieszkańcy mają dość pijanych turystów

Władze Krakowa chcą zakazać sprzedaży alkoholu między północą, a godz. 5.30 lub między godz. 22., a 6 rano, A także zakaz sprzedaży alkoholu obejmującego całe miasto lub tylko dzielnice, które o to zawnioskują.

Możliwość wprowadzenia przez samorządy zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22.00 i ograniczenia liczby sklepów monopolowych w obrębie gminy wprowadziła na początku 2018 roku nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o bezpieczeństwie imprez masowych.

Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią oraz zwiększony ruch turystyczny ponownie wywołały w Krakowie dyskusję nad wprowadzeniem czasowego zakazu sprzedaży detalicznej alkoholu.

Krakowski magistrat podkreśla, że takie postulaty zgłaszają mieszkańcy, którzy informują o coraz częstszych przypadkach zakłócania ciszy nocnej, a także właściciele lokali gastronomicznych.

Będzie prohibicja w Krakowie? Zdecydują mieszkańcy

Ale wcześniej władze Krakowa chcą poznać zdanie mieszkańców w tej sprawie. Dlatego miasto zdecydowało się na przeprowadzenie ankiety.

 – Zaplanowaliśmy ankietę, którą każdy mieszkaniec będzie mógł wypełnić. Wyłoniliśmy dodatkowo firmę, która przeprowadzi badania w tej sprawie na próbie kilkuset osób – mówi prezydent Kośmider. Podkreśla, że opinia mieszkańców na ten temat zostanie przestawiona radnym miasta Krakowa na początku przyszłego roku i oni podejmą ostateczną decyzję.

- Po zakończeniu tego etapu mają odbyć się formalne konsultacje potencjalnego projektu uchwały w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w sklepach w Krakowie – mówi prezydent Kośmider.  

I tak do 15 grudnia  mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię odnośnie do ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach, za pośrednictwem ankiety dostępnej na stronie internetowej miasta.

Swoje zdanie można wyrazić też w czasie wywiadu telefonicznego dzwoniąc pod numer  12 616-55-55. Infolinia działa w godzinach 7.40–15.30 od poniedziałku do piątku - oprócz dni świątecznych jak 11 listopada.

Poza tym do 15 grudnia w trzech lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa (al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28a, os. Zgody 2), w Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych czy w siedzibach rad dzielnic będzie można oddać swój głos i wrzucić wypełnioną ankietę.

Próby były wcześniej

Rada Miasta Krakowa już w 2016 roku chciała ograniczyć sprzedaż alkoholu w sklepach w porze nocnej. Wówczas do Sejmu i Senatu RP rezolucję, w której apelowano o zwiększenie uprawnień samorządu w zakresie możliwości regulacji godzin otwarcia punktów detalicznych sprzedających alkohol.  Dwa lata później w Krakowie przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące nocnej prohibicji w sklepach w poszczególnych dzielnicach Krakowa.

Wówczas Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia ograniczeń na terenie Dzielnicy I Stare Miasto w sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych w nocy. Uchwała jednak nie weszła w życie, ponieważ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wstrzymał jej wykonanie.

20 lutego 2019 r. Gmina Miejska Kraków wniosła skargę kasacyjną od wyroku WSA w Krakowie.

W sierpniu Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie. A od września 2019 roku na terenie Krakowa obowiązywała roczna umowa społeczna, zawarta z 154 przedsiębiorcami prowadzącymi sprzedaż napojów alkoholowych.

W ramach porozumienia przedsiębiorcy zgodzili się na niesprzedawania alkoholu w godzinach 24 - 5.30.  Z powodu epidemii oraz bardzo trudnej sytuacji krakowskich przedsiębiorców, 6 kwietnia 2020 r. obowiązywanie porozumienia na czas epidemii zostało zawieszone. Obecnie nie ma planów na zawarcie nowej umowy społecznej.

A w tym roku prezydent Krakowa otrzymał wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady by przygotować projekt uchwały w sprawie wprowadzenia ograniczeń nocnej sprzedaży napojów alkoholowych w placówkach detalicznych.

Prohibicja także w innych miastach

Obecnie w Krakowie w handlu detalicznym wydano 1397 zezwoleń na sprzedaż alkoholu do 4,5 proc. oraz na piwo. Poza tym 1471 na sprzedaż alkoholu od 4,5 proc. do 18 proc. z wyjątkiem piwa), 1269 dla alkoholi powyżej 18 proc.

A w gastronomii wydano 1428 koncesje. Jak podaje miasto szacowane wpływy do budżetu sięgną w tym roku 25 mln zł

Z deklaracji przedsiębiorców wynika, że całodobową sprzedaż detaliczną alkoholu prowadzi ok. 300 punktów na terenie całego miasta.

Ale są w Polsce miasta, które już wcześniej zdecydowały się na nocną prohibicję. Pod koniec marca 2022 roku Rada Miasta Gdańsk podjęła decyzję o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie ścisłego centrum miasta.

Także Rada Miasta Poznania na wniosek Rady Osiedla Stare Miasto wprowadziła prohibicję na tym terenie. Obejmuje ona centrum stolicy Wielkopolski.  Sprzedaż detaliczna alkoholu obejmuje sklepy spożywcze, dyskonty i sklepy monopolowe od godziny 22 do 6 rano.

A  we wrześniu zakopiańscy radni postanowili ograniczyć możliwość kupowania alkoholu po godz. 23, uzasadniając swoją decyzję plagą pijanych turystów. 

Zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach 23-6 dotyczy głównie stacji benzynowych, ponieważ zdecydowana większość sklepów w Zakopanem i tak jest zamykana przed godz. 23.

Zakaz nie dotyczy jednak sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych w restauracjach, barach, punktach gastronomicznych oraz w innych lokalach serwujących alkohol do spożycia na miejscu.

– Chcemy zapytać mieszkańców, co myślą na temat zasadności i szczegółów ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu – mówi Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa. Przypomina, że częściowe ograniczenia w sprzedaży alkoholu w sklepach wprowadziły m.in.: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Poznań, Wrocław.

Mieszkańcy mają dość pijanych turystów

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?