Specjalne wyróżnienie dla Rzeszowa. Za pomoc uchodźcom

Wołodymyr Zelenski, prezydent Ukrainy podczas przemówienia w Radzie Najwyższej - poinformował, że uhonorował Rzeszów - tytułem „miasta-ratownika". Dodał, że to tytuł, który został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

Publikacja: 24.05.2022 12:22

Specjalne wyróżnienie dla Rzeszowa. Za pomoc uchodźcom

Foto: Adobe Stock

- Ten tytuł należy się naszym mieszkańcom, którzy od pierwszego dnia wojny w Ukrainie nieśli pomoc uchodźcom, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. I cały czas starają się robić wszystko, by pomóc naszym sąsiadom – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

O takim wyróżnieniu dla Rzeszowa prezydent Ukrainy mówił w niedzielę w Radzie Najwyższej.

- Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy "miasto-ratownik" dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co możliwe, aby nam dopomóc - powiedział prezydent Zełenski.

Dodał, że w imieniu całego narodu ukraińskiego wyraża wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi.

Prezydent Ukrainy podkreślił też, że dziękuje wszystkim Polakom, wymienił nazwy miast w Polsce, które okazały pomoc swym miastom partnerskim na Ukrainie.

Wymienił Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

- Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada (gmina) ukraińska - powiedział Zełenski.

Za to specjalne wyróżnienie podziękował prezydent Rzeszowa. - To dla mnie wielki zaszczyt i chciałbym w imieniu swoim jak i mieszkańców Rzeszów - stolica innowacji podziękować prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, który nadał właśnie Rzeszowowi status "miasta-ratownika" – napisał w mediach społecznościowych Konrad Fijołek.

Podkreślił, że ta pomoc jego miasta nie miałaby sensu, gdyby nie współpraca pomiędzy samorządami.

- Z miastami i gminami granicznymi takimi jak Miasto Przemyśl czy Ustrzyki Dolne, które jako pierwsze przyjmowały na siebie ciężar pomocy uchodźcom oraz z miastami i gminami, do których relokowaliśmy uchodźców jak Miasto i Gmina Wieliczka, Szczecin, Tarnów i wiele innych w całej Polsce. Współpraca to klucz do wszystkiego – uważa prezydent Rzeszowa.

Z raportu Unii Metropolii Polskich wynika, że w wyniku wojny w Ukrainie populacja mieszkańców Rzeszowa wzrosła aż o 53 proc. To największy procentowy wzrost spośród największych miast Polski zrzeszonych w Unii.

Zebrane dane dotyczą okresu między 1 lutego, a 1 kwietnia 2022 roku. Jak podają autorzy raportu dane „wskazują na skokowy wzrost populacji Polski, która pierwszy raz w historii osiągnęła ponad 40 milionów osób (prawie 41 i pół miliona), a także na kluczową rolę samorządów w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców”.

W marcu 2022 zrzeszone w UMP miasta i otaczające je gminy gościły prawie 70 proc. (ponad 2 miliony 200 tysięcy osób) spośród wszystkich obywateli Ukrainy, którzy mieszkają obecnie w Polsce (tzn. którzy przyjechali do Polski po 24 lutego i którzy mieszkali tu wcześniej).

Dla przykładu, populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc., zaś Warszawy - o 15 proc.

- To oznacza, że zwiększają się wyzwania stojące przed naszym miastem – będziemy potrzebowali zewnętrznych środków m.in. na budowę nowych szkół, przedszkoli, mieszkań, z których będą mogli korzystać także ci, którzy zdecydują się zostać w Rzeszowie przez dłuższy czas – uważa Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W sobotę Straż Graniczna podała, że od wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przyjechało już 3,5 mln uchodźców z Ukrainy.

Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?