Co po podstawówce ? Ruszyły nabory do szkół średnich

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Tylko w Białymstoku na absolwentów szkół podstawowych czeka ponad 6,6 tys. miejsc w 36 placówkach.

Publikacja: 19.05.2022 14:35

Co po podstawówce ? Ruszyły nabory do szkół średnich

Foto: Rzeczpospolita

- Szacujemy, że w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, weźmie udział około 33 tys. kandydatów. Będą to zarówno uczniowie z miejskich publicznych szkół podstawowych, ale także m.in. ze szkół niepublicznych czy placówek spoza Warszawy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Kumulacja roczników, przygotowano więcej miejsc

Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych dla absolwentów szkół podstawowych prowadzona jest z wykorzystaniem systemu informatycznego od 16 maja do 20 czerwca. System elektroniczne znajdują się na stronach internetowych miast.

Tylko w Białymstoku uczniowie do wyboru mają: 17 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia. W sumie przygotowano w nich aż 6 657 miejsc, w tym – 3 048 w liceach ogólnokształcących, 2 545 w technikach i ponad tysiąc w szkołach branżowych. - .Liczba miejsc oferowanych w szkołach ponadpodstawowych podyktowana jest prognozowaną liczbą kandydatów – podaje Kamila Bogacewicz, z białostockiego magistratu.

Białostockie szkoły ponadpodstawowe oferują mają ofertę 45 zawodów w technikach oraz 22 zawodów w branżowych szkołach I stopnia. I tak np. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa można zdobyć tytuł technik spawalnictwa, a w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica– technika stylisty.

W Warszawie do rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 przystąpi tzw. półtora rocznika ósmoklasistów.

– A to efekt reformy edukacji z 2014 roku. Wówczas, do pierwszych klas szkół podstawowych poszły dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku oraz cały rocznik z 2007 roku – przypomina stołeczny ratusz.

Właśnie, z powodu kumulacji tych roczników, na najbliższy rok szkolny stołeczny ratusz zwiększył o około 10 tys. liczbę miejsc w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto. Zostanie w nich uruchomione w sumie 965 oddziałów klas pierwszych.

Ważne jest nie tylko świadectwo

Uczniowie, którzy ubiegają się o przyjęcie do oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych, składają wniosek w terminie do 30 maja, do godz. 15 - trzeba to zrobić niezależnie od miejsca umieszczenia tych oddziałów na swojej liście preferencji.

Podczas rekrutacji do szkoły średniej mogą maksymalnie zdobyć 200 punktów.

Podczas rekrutacji do szkoły średniej mogą maksymalnie zdobyć 200 punktów. 100 punktów za wynik egzaminu ósmoklasisty, czyli bezbłędnie napisany test z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, 72 punkty można otrzymać za oceny na świadectwie (celująca 18 punktów, bardzo dobra 17, dobra 14, dostateczna 8, dopuszczająca 2).

Można także zdobyć dodatkowe punkty. Za świadectwo z tzw. czerwonym paskiem siedem, udział w wolontariacie to trzy punkty, a za inne dodatkowe aktywności (udział w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych) można otrzymać od 2 do 10 punktów, ale w sumie nie więcej niż 18.

Jak wygląda kalendarz rekrutacji? W Warszawie w dniach 2 czerwca do 13 czerwca mają się odbyć sprawdziany do klas dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, próby sprawności sportowej. Ich wyniki będą znane 15 czerwca.

A od 24 czerwca do 13 lipca absolwenci podstawówek będą składać kopii świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty, a  20 lipca zostaną ogłoszone listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

W kolejnym tygodniu uczniowie będą potwierdzać, którą szkołę wybrali, a 28 lipca zostaną ogłoszone listy przyjętych kandydatów. Kalendarze rekrutacji podobne są w innych miastach.

A już w przyszłym tygodniu odbędzie się egzamin ósmoklasisty. I tak na 24 maja, wtorek o godzinie 9 zaplanowano egzamin z języka polskiego, w środę egzamin z matematyki, a w czwartek - z nowożytnego języka obcego. Najczęściej angielskiego.

- Szacujemy, że w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, weźmie udział około 33 tys. kandydatów. Będą to zarówno uczniowie z miejskich publicznych szkół podstawowych, ale także m.in. ze szkół niepublicznych czy placówek spoza Warszawy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Kumulacja roczników, przygotowano więcej miejsc

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?