- Szacujemy, że w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, weźmie udział około 33 tys. kandydatów. Będą to zarówno uczniowie z miejskich publicznych szkół podstawowych, ale także m.in. ze szkół niepublicznych czy placówek spoza Warszawy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.
Kumulacja roczników, przygotowano więcej miejsc
Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych dla absolwentów szkół podstawowych prowadzona jest z wykorzystaniem systemu informatycznego od 16 maja do 20 czerwca. System elektroniczne znajdują się na stronach internetowych miast.
Tylko w Białymstoku uczniowie do wyboru mają: 17 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia. W sumie przygotowano w nich aż 6 657 miejsc, w tym – 3 048 w liceach ogólnokształcących, 2 545 w technikach i ponad tysiąc w szkołach branżowych. - .Liczba miejsc oferowanych w szkołach ponadpodstawowych podyktowana jest prognozowaną liczbą kandydatów – podaje Kamila Bogacewicz, z białostockiego magistratu.
Białostockie szkoły ponadpodstawowe oferują mają ofertę 45 zawodów w technikach oraz 22 zawodów w branżowych szkołach I stopnia. I tak np. w Zespole Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa można zdobyć tytuł technik spawalnictwa, a w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica– technika stylisty.
W Warszawie do rekrutacji na rok szkolny 2022/2023 przystąpi tzw. półtora rocznika ósmoklasistów.
– A to efekt reformy edukacji z 2014 roku. Wówczas, do pierwszych klas szkół podstawowych poszły dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku oraz cały rocznik z 2007 roku – przypomina stołeczny ratusz.
Właśnie, z powodu kumulacji tych roczników, na najbliższy rok szkolny stołeczny ratusz zwiększył o około 10 tys. liczbę miejsc w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto. Zostanie w nich uruchomione w sumie 965 oddziałów klas pierwszych.
Ważne jest nie tylko świadectwo
Uczniowie, którzy ubiegają się o przyjęcie do oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych, składają wniosek w terminie do 30 maja, do godz. 15 - trzeba to zrobić niezależnie od miejsca umieszczenia tych oddziałów na swojej liście preferencji.
Podczas rekrutacji do szkoły średniej mogą maksymalnie zdobyć 200 punktów.
Unikalna oferta
Tylko 5,90 zł/miesiąc
Podczas rekrutacji do szkoły średniej mogą maksymalnie zdobyć 200 punktów. 100 punktów za wynik egzaminu ósmoklasisty, czyli bezbłędnie napisany test z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, 72 punkty można otrzymać za oceny na świadectwie (celująca 18 punktów, bardzo dobra 17, dobra 14, dostateczna 8, dopuszczająca 2).
Można także zdobyć dodatkowe punkty. Za świadectwo z tzw. czerwonym paskiem siedem, udział w wolontariacie to trzy punkty, a za inne dodatkowe aktywności (udział w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych) można otrzymać od 2 do 10 punktów, ale w sumie nie więcej niż 18.
Jak wygląda kalendarz rekrutacji? W Warszawie w dniach 2 czerwca do 13 czerwca mają się odbyć sprawdziany do klas dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, próby sprawności sportowej. Ich wyniki będą znane 15 czerwca.
A od 24 czerwca do 13 lipca absolwenci podstawówek będą składać kopii świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty, a 20 lipca zostaną ogłoszone listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
W kolejnym tygodniu uczniowie będą potwierdzać, którą szkołę wybrali, a 28 lipca zostaną ogłoszone listy przyjętych kandydatów. Kalendarze rekrutacji podobne są w innych miastach.
A już w przyszłym tygodniu odbędzie się egzamin ósmoklasisty. I tak na 24 maja, wtorek o godzinie 9 zaplanowano egzamin z języka polskiego, w środę egzamin z matematyki, a w czwartek - z nowożytnego języka obcego. Najczęściej angielskiego.