Zagraniczni studenci na Polskich uczelniach. Skąd są, co i gdzie studiują

W roku akademickim 2020/21 studiowało w Polsce 84 689 studentów zagranicznych ze 189 krajów, czyli o 2 495 więcej niż rok wcześniej. Liczba studentów zagranicznych wzrosła o 3 proc. Zagraniczni studenci stanowią obecnie 6,95 proc. ogółu studentów w naszym kraju .

Publikacja: 22.03.2022 12:10

Zagraniczni studenci na Polskich uczelniach. Skąd są, co i gdzie studiują

Foto: Adobe Stock

Dwanaście lat temu było ich zaledwie 0,82 proc. Na całym świecie jest 6,1 mld osób studiujących nie w swoich kraju. Udział Polski w światowym rynku studentów zagranicznych wynosi 1,4 proc.

W Polsce z roku na rok następuje wzrost liczby studiujących obcokrajowców. Obecnie studiuje u nas 84 689 studentów zagranicznych, w tym na uczelniach publicznych 43 303, a na niepublicznych 41 342. Studia stacjonarne podjęło 73,2 tys. cudzoziemców.

regiony.rp.pl

Dominującą grupę na uczelniach polskich stanowią studenci z Ukrainy i Białorusi. W roku akademickim 2020/21 roku pobierało w Polsce naukę 38 473 Ukraińców oraz 9 739 Białorusinów. To kolejny wzrost liczby studentów z Białorusi, natomiast od dwóch lat nieznacznie spadła liczba studentów z Ukrainy. Największe znaczenie dla studentów z tych krajów ma szeroka oferta kierunków studiów i programów nauczania, a także poziom polskich wykładowców. Nie bez zaznaczenia są m.in. bliskiego sąsiedztwa, przynależności Polski do UE czy podobna kultura.

Coraz bardziej zainteresowani nauką w Polsce są studenci z Azji. Do Polski na studia przyjeżdża coraz więcej osób z Chin, Tajwanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu czy z Uzbekistanu. W tym roku znacznie wzrosła liczba studentów z Afryki, prawdopodobnie jest to efekt nauki zdalnej.

Natomiast od pięciu lat spada liczba Szwedów na polskich uczelniach, którzy studiują najczęściej na uczelniach medycznych. Kierunki medyczne wybiegają także studenci z Norwegii i Ameryki.

regiony.rp.pl

Blisko jedna trzecia wszystkich cudzoziemców (24,5 tys.) wybrała uczelnie w województwie mazowieckim. Około 30 proc. studentów zagranicznych przyjeżdża na Mazowsze. W województwie Łódzkim studiuje 9,7 proc. cudzoziemców, a w dolnośląskim 9,6 proc. Pięć pierwszych województw gromadzi prawie 67 proc. wszystkich studentów cudzoziemców w Polsce.

W roku akademickim 2020/21 najczęściej wybierane przez obcokrajowców kierunki to , zarządzanie, kierunek lekarski i informatyka. Na pierwszych pięciu kierunkach studiuje blisko 59 proc. cudzoziemców.

Ogólna liczba kobiet wśród studentów zagranicznych stanowi 50,5 proc., z czego na trzech najbardziej popularnych kierunkach wśród kobiet, tj. zarządzaniu, kierunku lekarskim oraz turystyce i rekreacji studiuje aż 30,1 proc., ogółu cudzoziemek w Polsce.

Wśród 14,8 tys. absolwentów cudzoziemców najwięcej, tak jak w przypadku studentów,

pochodziło z Ukrainy (51,7 proc.), Białorusi (8,7 proc.) i Indii (6,9 proc.). Ponad połowę absolwentów cudzoziemców stanowiły kobiety (55,3 proc.). Studia stacjonarne ukończyło 65,5proc. cudzoziemców, a najwięcej osób ukończyło studia na kierunkach z grupy biznes, administracja i prawo (34,3 proc. ogólnej liczby absolwentów cudzoziemców).

regiony.rp.pl

Ludzie
Kandydat na prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig: Kraków musi mieć metro
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Wolontariusze zorganizują Wigilie dla samotnych starszych osób
Ludzie
Jest wniosek o Honorowe Obywatelstwo Województwa Małopolskiego dla Jerzego Buzka
Ludzie
Prof. Lidia Buda-Ożóg z Politechniki Rzeszowskiej laureatką nagrody im. prof. Stefana Bryły
Ludzie
Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?