Zwycięzcy Eurowizji na Open'er Festival. Jakie inne gwiazdy zobaczymy w Polsce?

Do ogłoszonych już dawno gwiazd dochodzą kolejne. Na Open’er Festival przyjadą Måneskin, Skrillex i Air. Tauron Arena Kraków świętuje dekadę działalności. W klubach zagra David Cross Band.

Publikacja: 10.02.2024 15:04

Måneskin będzie gwiazdą Open’era 3 lipca

Måneskin będzie gwiazdą Open’era 3 lipca

Foto: Alter Art

Doświadczenie pokazuje, że tytuł zwycięzcy Eurowizji rzadko kiedy stanowi dobrą rekomendację dla muzyków. Rzymski kwartet Måneskin, laureaci z 2021 r., pokazuje, iż zdarzają się wyjątki.

Måneskin zagra na Open'er jak w 2015 roku na ulicach Rzymu

Co prawda opiniotwórczy portal Pitchfork nie zostawił na trzeciej płycie „Rush!” suchej nitki, ale wynika to chyba z tego, iż Måneskin niepotrzebnie jest traktowany jako zespół alternatywny, gdy pierwszy poeurowizyjny album to lekkostrawny, przebojowy pop rock.

W „Gossip” solówkę zagrał Toma Morello z Rage Against The Machine, w Gdyni go oczywiście nie będzie, ale 3 lipca, gdy grupa wystąpi na dużej scenie – w składzie Victoria (bas), Damiano (wokal), Thomas (gitara) i Ethan (perkusja) – zaproponują energetyczne grania jak w 2015 r., gdy zaczynali na ulicach Rzymu.

Wspomniany trzeci album „Rush!” zajął pierwsze miejsca sprzedaży w 15 krajach, w kolejnych 20 państwach uplasował się w pierwszej piątce, przekraczając wynik 1,5 mld streamów. Także na koncertach nowe hity „I Wanna Be Your Slave”, „Supermodel”, „Mammamia”, „The Loneliest” czy „Gossip” znakomicie się sprawdzają.

Czytaj więcej

Koncerty i mecze dla mniejszości. Polacy zaciskają pasa

Skrillex to kolejny gwarant udanej zabawy – producent, DJ, muzyk, wokalista, który ma na koncie aż osiem nagród Grammy – największą liczbę statuetek dla artysty muzyki elektronicznej. Zanim wydał swój debiutancki album „Recess” (2014), miał już na koncie współpracę z Diplo (wspólny projekt Jack Ü i przebój „Where Are Ü Now”) i Justinem Bieberem.

W kolejnych latach łączył siły z takimi gwiazdami, jak A$AP Rocky, Ed Sheeran, Pusha T, Korn, Lykke Li, Ellie Goulding, Misy Elliott. 6 lipca wystąpi ze spektakularnym show, zamykając tegoroczną edycję festiwalu.

Niektórzy najmłodsi goście tegorocznej edycji może jeszcze nie byli na świecie, gdy 16 stycznia 1998 r. duet Air opublikował „Moon Safari” – album, który wyniósł Nicolasa Godina i Jeana-Benoît Dunckela na najwyższe szczeble hierarchii muzyki elektronicznej na świecie. Płyta przyniosła single „Kelly Watch The Stars”, „All I Need” oraz „Sexy Boy” i sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy na świecie. 5 lipca na Tent Stage Air zagrają „Moon Safari” w całości na ćwierćwiecze premiery.

David Cross Band już w lutym 2024 r. na pięciu koncertach w Polsce zaprezentuje w wersji na żywo legendarną płytę King Crimson - „Larks’s Tongues In Aspic”

Na festiwalu pojawią się także Slowdive, którzy powrócili z „everything is alive” – już piątą studyjną płytą, inspirowane Johnem Cale’em. Zagrają 5 lipca.

Samphy ma na koncie dwa albumy: pochodzący z 2017 „Process” (zdobywca prestiżowej Mercury Prize) oraz ubiegłoroczny „Lahai”. Jednocześnie dał się poznać jako współpracownik globalnych gwiazd pokroju Kendricka Lamara, Drake’a, Solange, Franka Oceana czy Alicii Keys. On również wystąpi 5 lipca.

Przeboje krakowskich legend na jubileuszu TAURON Areny Kraków

A już 5 kwietnia odbędzie się jubileusz hali, bez której trudno sobie wyobrazić polskie życie koncertowe. „To Kraków tworzy metamorfozy” organizowany z okazji dziesięciolecia TAURON Areny Kraków. Na repertuar krakowskiej imprezy złożą się przeboje krakowskich legend – Kory, Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty oraz Andrzeja Zauchy – poddane oczywiście metamorfozom.

Za aranżacje odpowiada Miuosh – uznany raper i producent, który już nie raz zaskoczył publiczność swoim nieszablonowym podejściem do muzyki. Piosenki wykonają: Bela Komoszyńska, Grubson, Julia Pietrucha, Mery Spolsky, Renata Przemyk, Natalia Szroeder, Wiktor Waligóra i Krzysztof Zalewski. Ostatnio dołączyli do nich kolejni artyści: Igo i Kuba Badach. Na scenie towarzyszyć im będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Jana Stokłosy, który będzie również autorem orkiestracji koncertu.

Tymczasem David Cross Band już w lutym 2024 r. na pięciu koncertach w Polsce zaprezentuje w wersji na żywo legendarną płytę King Crimson - „Larks’s Tongues In Aspic”. W programie polskich koncertów nie zabraknie również muzyki z najnowszej płyty David Cross Band „Ice Blue, Silver Sky”. Grupa przyjedzie do Polski 21 lutego, gdy zagra w katowickim Kinoteatrze Rialto, zaś w kolejne dni na mapie tournée są:

Sala koncertowa Radia Wrocław, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Kuźnia w Bydgoszczy i Hybrydy w Warszawie.

Doświadczenie pokazuje, że tytuł zwycięzcy Eurowizji rzadko kiedy stanowi dobrą rekomendację dla muzyków. Rzymski kwartet Måneskin, laureaci z 2021 r., pokazuje, iż zdarzają się wyjątki.

Måneskin zagra na Open'er jak w 2015 roku na ulicach Rzymu

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Kto wystąpi na muzycznych festiwalach, które latem odbędą się w Polsce?
Kultura
Spektakle, które wygrają z najlepszą pogodą
Kultura
Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?
Kultura
Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Kultura
Szczecin: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości kina Pionier 1907
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży