Zestawienie przygotowują naukowcy z Politechniki Warszawskiej od 21 lat. W bieżącej edycji uwzględnione zostały dane ekonomiczne i społeczne dotyczące 2023 r. Opracowanie powstaje na podstawie 15 wskaźników, które odzwierciedlają, na ile władze samorządowe realizują cele długoterminowego rozwoju.
Są to między innymi: wydatki majątkowe i na transport oraz łączność (policzone dla mieszkańca), możliwości inwestycyjne samorządów (udział dochodów własnych), jak kreatywni i przedsiębiorczy są mieszkańcy (liczba firm na 1000 mieszkańców), czy wskaźniki opisujące sytuację demograficzną, ale także pokazujące standard życia (procent mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej, kanalizacji komunalnej czy z oczyszczalni ścieków).
Które samorządy najwięcej środków przeznaczają na inwestycje?
Prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak, współautor rankingu i badania zwraca uwagę na to, że właśnie inwestycje majątkowe oraz związane z transportem i łącznością decydują o rozwoju. Według niego choć o rozwoju danego terytorium czy wspólnoty samorządowej decyduje wiele czynników, to migracje są tą wartością, która może mieć najpoważniejsze znaczenie dla przyszłości regionu czy gminy.
Czytaj więcej
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
– W Polsce jest pięć województw, w których saldo migracji jest dodatnie, to: Mazowsze, Pomorze, Małopolska, Dolny Śląsk, Wielkopolska; w pozostałych jest ujemne – relacjonował naukowiec w Sejmie na specjalnej konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”. Zwrócił uwagę na to, że tak jak przy analizie PKB per capita wciąż aktualny jest podział na Polskę wschodnią (biedniejszą) i Zachodnią i Centralną (bogatszą), tak polityka spójności wpłynęła na to, iż przy analizie wydatków rozwojowych podział ów jest już stereotypowy i nieprawdziwy.