Po przyjętej przez rząd liberalizacji tzw. "ustawy odległościowej" Lubelszczyzna może stać się jednym z liderów energetyki odnawialnej – ocenili eksperci podczas konferencji „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski”.
Obecnie na terenie województwa już stoi lub jest w budowie ok. około 100 wiatraków, głównie w 8 zawodowych farmach wiatrowych. A w ciągu kilku następnych lat powstać może tu kolejnych dwieście instalacji.
- Realnie, w najbliższych latach można mówić o zwiększeniu potencjału tego sektora energetyki w regionie o kolejne 10-20 farm wiatrowych – oceniał Paweł Malarz, kierownik projektów w firmie OX2, prezentując raport przygotowany przez tę firmę.
Czytaj więcej
Nawet 5 mld zł mogą kosztować samorządy i sektor gospodarki komunalnej ostatnie podwyżki cen prądu – wynika z szacunków Związku Miast Polskich. ZMP apeluje do rządu o działania osłonowe oraz systemowe reformy w energetyce.
Dziś w województwie lubelskim produkowane jest zaledwie 2 proc. krajowej energii elektryczne,j choć w regionie wytwarzane jest aż 4 proc. PKB, mieszka w nim 5 procent ludności Polski i zajmuje ono aż 8 proc. powierzchni kraju.