Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 06:57 Publikacja: 09.06.2022 19:14
Celem działań nowej doliny wodorowej będzie m.in. rozwój projektów zakładających zastosowanie wodoru w zeroemisyjnym i niskoemisyjnym transporcie
Foto: AdobeStock
W pierwszym tygodniu czerwca podpisano list intencyjny dotyczący powołania Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej, mającej wspierać rozwój alternatywnych źródeł energii w rejonie Uzdrowiska Świnoujście. Jego inicjatorami byli prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz prezes spółki EcoEnergyH2 Piotr Kosowicz.
Celem działań nowej doliny wodorowej będzie m.in. rozwój projektów zakładających zastosowanie wodoru w zeroemisyjnym i niskoemisyjnym transporcie morskim i lądowym. W grę ma wchodzić budowa jednostek morskich z napędem wodorowym oraz systemów załadunku wodoru na statki.
Jesteśmy za biogazowniami, ale niekoniecznie w naszym sąsiedztwie. Społeczności lokalne często niechętnie, a nawet wrogo odnoszą się do budowy i funkcjonowania biogazowni w ich sąsiedztwie. To w dużej mierze skutek niewystarczających działań informacyjnych i edukacyjnych. Na szczęście, coraz częściej inwestorzy i władze samorządowe sięgają po sprawdzone metody komunikacji, budując zaufanie i współpracując z mieszkańcami oraz innymi zainteresowanymi stronami.
W Poznaniu otwarto mosty Berdychowskie, które połączyły Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo. W Warszawie jest już gotowe kluczowe połączenie konstrukcji spinającej nabrzeża Portu Czerniakowskiego.
Duże miasta szykują się do kolejnego rozwojowego skoku w 2025 r. Pod warunkiem dostępności funduszy unijnych.
Ogłoszony pięć lat temu i wart 28 mld zł program budowy 100 obwodnic, przyniósł do tej pory wyjątkowo skromne efekty.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rozwój spalarni w polskich miastach wchodzi w kolejną fazę. Mijają czasy, kiedy to samorządy z własnych środków finansowały tego typu inwestycje. Powodem są rosnące koszty. Dotacje ze środków UE mogą już nie wystarczyć.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Ponad 30 lat temu doskonale wpisaliśmy się w globalny system ustanowiony przez USA, co zapewniło nam cywilizacyjny skok, ale i rozleniwiło. Teraz czas przebudzić się ze snu. To może mieć dla nas… bardzo pozytywne konsekwencje.
Ostatnim rywalem Polaków w eliminacjach mundialu będzie Holandia. To z nią piłkarze Michała Probierza powinni powalczyć o bezpośredni awans. Łatwo nie będzie.
Przedsiębiorcy wskazują, że biurokraci unikają dialogu, pominęli w przygotowaniu Zielonego Ładu użytkowników aut, a opracowana strategia jest błędna.
W centrum Warszawy może niebawem zrobić się jeszcze gęściej, bo wiele wskazuje na to, że stolicy przybędzie kolejny wieżowiec. Będzie bardzo oryginalny – wyróżnia go charakterystyczne „wcięcie” na niższych kondygnacjach.
- Gdybyśmy chcieli być przyłączeni do jakiejś większej gminy, czy to Supraśla, czy Białegostoku, to pewnie nie podjęlibyśmy działań podziałowych. Mieszkańcy absolutnie nie chcą być przyłączeni do większego miasta – zapewnia Katarzyna Todorczuk, wójt gminy Grabówka na Podlasiu. Todorczuk przez 20 lat walczyła o utworzenie gminy. 16 marca wygrała przedterminowe wybory, pierwsze w nowo utworzonej jednostce samorządu. Uzyskała 53,5 proc. głosów. W sobotę złożyła ślubowanie, a od poniedziałku rozpoczyna swoje urzędowanie.
Utraciwszy aktywa w Niemczech tuż po wybuchu wojny z Ukrainą, Rosnieft może być teraz zmuszony pozbyć się ostatniego dużego aktywa. To sieć 6500 stacji benzynowych i największa prywatna rafineria w Indiach, którą Rosjanie kupili za blisko 13 mld dol.
NSA nakazał rozbiórkę Kopca Macierz Polonii w Woli Więcławskiej pod Krakowem. To finał toczącej się od ponad dziesięciu lat sprawy z samowolą budowlaną w tle.
Porzucone zwierzęta domowe, ale też latający czy pełzający nieproszeni goście. Ekopatrole straży miejskiej interweniują tam, gdzie potrzebna jest im pomoc. Taki wydział powstaje właśnie w kolejnym mieście – Olsztynie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas