Miliony w edukację. Te miasta dają najwięcej na oświatę

Samorządowe budżety finansują w głównej mierze nie tylko budowę nowych szkół i przedszkoli.

Publikacja: 03.08.2021 08:44

Miliony w edukację. Te miasta dają najwięcej na oświatę

Foto: AdobeStock

Warszawa ponad miliard, Gdańsk – 330 mln zł, Kraków – ponad 200 mln zł, niewiele mniej Poznań. Takie kwoty wyłożyły na inwestycje oświatowe. To głównie z budżetów samych samorządów finansowe są nowe szkoły czy przedszkola, ale nie tylko. Buduje się nowe hale sportowe, czy modernizuje istniejące placówki.

– Budowa nowych obiektów oświatowych – szkół i przedszkoli – to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez samorząd. Rozbudowa osiedli mieszkaniowych i napływ mieszkańców powoduje wzrost zapotrzebowania na usługi publiczne, w tym na edukację – mówi Marzena Wojewódzka, ze stołecznego ratusza.

Szkoła z ogrodem na dachu

To właśnie Warszawa wydaje najwięcej na inwestycje oświatowe. W czasie trwającej obecnie kadencji, w latach 2019 -2020, miasto wydało na nie już 815 mln zł, a w tym roku zaplanowano 295 mln zł, co łącznie daje kwotę 1 mld 100 mln zł. Jak podaje stołeczny ratusz wydatki na inwestycje oświatowe to ok. 10 proc. wszystkich wydatków inwestycyjnych miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Dobra edukacja przyciąga młodych ludzi

Zajmują trzecią pozycję w budżecie, po wydatkach na transport i łączności oraz po gospodarce mieszkaniowej. W tej kadencji powstało już kilka szkół podstawowych, czy zespołów-szkolno-przedszkolnych.

Kończy się budowa nowego kompleksu szkolno-przedszkolnego na Gocławiu. Do podstawówki będzie mogło tam chodzić 600 uczniów, a 175 miejsc zaplanowano w przedszkolu.

Powstała tam też hala sportowa, place zabaw, kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, bieżnia i skocznia. Na dachu obiektu zaplanowano ogród. Koszt inwestycji to ponad 62 mln zł.

Od początku obecnej kadencji do końca 2021 roku w Gdańsku na inwestycje w obiekty oświatowe trafi 331 mln zł.

– Od listopada 2018 do listopada 2023 roku, aż 122 obiekty przedszkolne i szkolne poddane będą modernizacjom. To ważne, aby nie tylko budować nową infrastrukturę, ale także troszczyć się o tę, która już istnieje – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

To miasto prowadzimy obecnie dwa duże projekty z dofinansowaniem unijnym. Gdańsk Miastem Zawodowców, czyli inwestycje w 10 szkołach zawodowych, w tym przebudowa i wyposażanie, którego wartość to 67 milionów złotych, a na ten cel z Unii Europejskiej otrzymaliśmy blisko 35 milionów złotych, czyli 64 procent.

To także termomodernizacje w 30 obiektach, czyli wymiana ogrzewania na ekologiczne oraz docieplenie budynków o wartości w sumie 84 milionów złotych, z czego 55 procent środków to dofinansowanie unijne.

Edukacja to priorytet

Kraków tylko w latach 2019 i 2020 na zadania związane z oświatą wydał kwotę 124,5 mln zł, a do połowy tego roku – ponad 90 mln zł.

Jedną z najdroższych inwestycji była Budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na osiedlu Gotyk. Budynek oddany do użytkowania w 2020 rok. Pochłonął ok. 31 mln zł. A w tym roku ma zostać oddana szkoła na osiedlu Kliny za ok. 43 mln zł.

– Ok. siedem proc. budżetu miasta idzie na inwestycje związane z oświatą i wychowaniem. Miasto od lat prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju inwestycyjnego, gdzie przedsięwzięcia z dziedziny oświaty i wychowania stanowią jeden z priorytetów – mówi Kamil Popiela, z krakowskiego magistratu.

I zapowiada nowe placówki oświaty m.in. na os. Złocień (podpisana umowa na zaprojektuj i wybuduj), czy przy ul. Grochowej.

W latach 2019 – 2020 na inwestycje w oświacie Poznań wydał 117 mln zł. A w tym roku miasto chce wydać na ten cel 62 mln zł, co stanowi 4 proc. łącznych wydatków przeznaczonych na wszystkie inwestycje z budżetu miasta

Do najbardziej kosztownych inwestycji można zaliczyć m.in. rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Druskienickiej, rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Sarmackiej, czy modernizację budynków Liceum Ogólnokształcącego nr 3.

– Oświata zajmuje czwarte miejsce wśród dziedzin inwestowania dominują nakłady na transport, które stanowią 65 proc. ogółu inwestycji. W tym roku dodatkowym źródłem finansowania dla realizowanych inwestycji oświatowych był Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Podkreśla, że miasto sukcesywnie modernizuje infrastrukturę oświatową i sportową, aby poprawiać warunki nauki dla uczniów i pracy dla nauczycieli.

– Rozwój bazy oświatowej to inwestycja w dzieci i młodzież, a więc w przyszłe pokolenia. To jeden z miejskich priorytetów – podkreśla Joanna Żabierek.

Rząd wspiera niechętnie

A Łódź w latach 2017 – 2020 prace wykonała w 77 budynkach, a ich koszt to prawie 106 mln zł (większość, bo 62 mln zł to dotacje unijne).

– Pozostałą część ze swojego budżetu wykładało miasto. Tylko ub. roku prace były prowadzone w 22 placówkach, łączny koszt to 33 mln zł, z czego 12 mln to dotacje unijne – wylicza Monika Pawlak, z łódzkiego ratusza.

W tym roku w Łodzi zaplanowane są modernizacje 17 przedszkoli oraz szereg inwestycji realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie będą finansowane z budżetu miasta. Prace w przedszkolach szacowane są na ponad 2,5 mln zł. Ponad 25 mln zł będzie kosztować 95 inwestycji zaplanowanych w ramach BO, bo kumulują się te sprzed roku.

– Wszystkie inwestycje realizowane są w ramach środków własnych samorządu. Budżet państwa w żaden sposób nie wspiera modernizacji infrastruktury oświatowej – mówi Marzena Wojewódzka, ze stołecznego ratusza.

Przypomina, że odrzucone zostały również wnioski jakie w ubiegłym roku miasto składało, w ramach rządowych środków. Chodzi o Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Miasto składało wnioski do Prezesa Rady Ministrów, za pośrednictwem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, dotyczące dofinansowania trzynastu zadań inwestycyjnych na łączną kwotę ponad 135 mln zł.

– W tym roku miasto ma otrzymać od marszałka województwa dofinansowanie pięciu inwestycji w ramach Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego na kwotę ponad 17 mln zł. – mówi urzędniczka.

Warszawa ponad miliard, Gdańsk – 330 mln zł, Kraków – ponad 200 mln zł, niewiele mniej Poznań. Takie kwoty wyłożyły na inwestycje oświatowe. To głównie z budżetów samych samorządów finansowe są nowe szkoły czy przedszkola, ale nie tylko. Buduje się nowe hale sportowe, czy modernizuje istniejące placówki.

– Budowa nowych obiektów oświatowych – szkół i przedszkoli – to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez samorząd. Rozbudowa osiedli mieszkaniowych i napływ mieszkańców powoduje wzrost zapotrzebowania na usługi publiczne, w tym na edukację – mówi Marzena Wojewódzka, ze stołecznego ratusza.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje
Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Inwestycje
Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"
Inwestycje
Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe
Inwestycje
Kraków rewitalizuje forty. Zyskują nowe, czasem zaskakujące funkcje
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Inwestycje
Ostre zakręty i korki. Szukają miejsca dla nowej drogi pod Krakowem