Komisja Europejska zaakceptowała przedstawiony ostatnio przez rząd plan wykorzystania funduszy europejskich na lata 2021–2027 i możliwe było przyjęcie tzw. Umowy Partnerstwa. To milowy krok do uruchomienia nowych środków pomocowych o łącznej wartości 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł.
– Negocjacje z Komisją Europejską przyniosły Polsce nie tylko korzyści finansowe, ale także dotyczące konkretnych zapisów, na których nam szczególnie zależało i które ostatecznie znalazły się w Umowie Partnerstwa – przekonywał Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
44 proc. dla regionów
Bruksela zgodziła się przykładowo na polską propozycję, by dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji objęło także województwo łódzkie i małopolskie (obok śląskiego, dolnośląskiego, lubelskiego i wielkopolskiego), a także na kontynuację i wzmocnienie specjalnego programu dla Polski Wschodniej, który pierwotnie miał zostać wygaszony. Program ten zwiększy swój zakres działania o część Mazowsza.
Czytaj więcej
Ruszył nabór wniosków od gmin na dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej lokali w budynkach wielorodzinnych w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Jego budżet to 1,4 mld złotych.
Trochę nie pomyśli rząd, ale z korzyścią dla regionów, Komisja Europejska nie zgodziła się za to na pewne przesunięcia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+. W efekcie dodatkowe 1,16 mld euro zasili 16 regionalnych programów, a cała pula, którymi będą zarządzać urzędy marszałkowskie, wzrosła do rekordowego poziomu 44 proc. funduszy UE na latach 2021–2027 (w poprzednich perspektywach było to ok. 40 proc.). Łącznie województwa dostaną 33,4 mld euro, czyli ok. 153 mld zł.