– To niezwykle ważny dzień, w którym możemy przedstawić ostateczny podział środków unijnych na poszczególne regiony – podkreślał na środowym spotkaniu prasowym Waldemar Buda, wiceminister funduszu i polityki regionalnej.

– Dajemy sygnał do marszałków, by już przygotowywali się do wdrażania Regionalnych Programów Operacyjnych, które będą dla wszystkich dużym impulsem inwestycyjnym – przekonywał.

Miliardy dla marszałków

W ramach funduszy UE na lata 2021-2027 samorządy województw będą zarządzać ok. 40 proc. całej puli, czyli 28,4 mld euro. W styczniu dokonano podziału 75 proc. tej kwoty, w oparciu takie kryteria jak liczba mieszkańców i PKB per capita. Nie wszystkim spodobały się te propozycje, szczególnie mało pieniędzy miało trafić do województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego czy pomorskiego. Przez ostatnie miesiące trwały rozmowy, jak rozdzielić pozostałe 25 proc. z tzw rezerwy programowej (ok. 7,1 mld euro).

– To były trudne negocjacje, ale udało się odpowiedzieć na wszystkie oczekiwania, pogodzić woj. podkarpackie z zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskie z pomorskim, łódzkie ze świętokrzyskim, duże miast z małymi miejscowościami. Ostateczne wyniki spotkały się z aprobatą wszystkich marszałków. Osiągnęliśmy porozumienie ponad politycznymi podziałami. Dzięki temu rozwój kraju za pomocą tych środków będzie równomierny – zaznaczył Buda.

Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Funduszu i Polityki Regionalnej, najwięcej pieniędzy trafić ma na Śląsk. Z samego RPO ma to być prawie 2,8 mld euro. A łącznie z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji (przeznaczonym na dostosowania do zmian klimatu) ponad 4,8 mld euro.

Najmniej dla stołecznego regionu

W ramach RPO kwotą ok. 2,2-2,3 mld euro dysponować będą województwa: lubelskie, łódzkie, małopolskie i podkarpackie. Mazowsze ma dostać ponad 2 mld euro. Takie regiony jak dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie – 1,6-1,75 mld euro. Podlaskie – 1,25 mld euro, świętokrzyskie – 1,4, a lubuskie i opolskie – odpowiednio 0,86 i 0,92 mld euro. Najmniejszą kwotę ma otrzymać z kolei region warszawski stołeczny – 340 mln euro.

Kilka województw będzie miało też do dyspozycji dodatkowe wsparcie z programów zarządzanych centralnie, ale skierowany do regionów. Chodzi o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (oprócz Śląska to także Dolny Śląsk, Wielkopolska, Małopolska, Łódzkie i Lubelskie, choć Śląsk „pochłania” ponad połowę całej puli) oraz o Program Polska Wschodnia (Podkarpacie, Podlasie, Warmia i Mazury, Lubelskie, Świętokrzyskie oraz region mazowiecki regionalny – do każdego trafić ma po ok. 418 mln euro).