Poczuć się jak turysta we własnym mieście. Specjalne atrakcje nad rzekami

Molo w Płocku otwarte, a we Wrocławiu odnowiony Bulwar Słoneczny nad Odrą ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. Mieszkańcy i turyści w Malborku na nowe nabrzeże nad Nogatem muszą poczekać do przyszłego roku.

Publikacja: 11.06.2021 12:52

Mieszkańcy lubią spędzać czas nad brzegami rzek w miastach.

Mieszkańcy lubią spędzać czas nad brzegami rzek w miastach.

Foto: AdobeStock

Takie inwestycje są ważne dla władz samorządowych, a zwłaszcza dla mieszkańców.

– Dzięki Bulwarom Wiślanym Wisła zbliżyła się do miasta, a ludzie do Wisły, zyskując nowoczesną przestrzeń. Miejsce rekreacji i odpoczynku nad brzegiem rzeki, pośród zieleni – mówiła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni stołecznego ratusza odbierając w tym roku nagrodę w dziedzinie inżynierii hydrologicznej.

Molo czeka na człowieka

Płock jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które posiada własne molo nad rzeką. To Pomost o konstrukcji stalowej, która mierzy 358 m długości. Wychodzi łukiem w głąb Wisły z prawobrzeżnego bulwaru nadwiślańskiego w kierunku zachodnim.

Molo powstało dziesięć lat temu Nie jest ani najstarsze, ani najdłuższe w Polsce. Rekompensuje to sobie przepięknym położeniem u stóp nie mniej pięknego Wzgórza Tumskiego.

Jak podaje Urząd Miasta w Płocku w tym roku wejście na obiekt zostało najpierw odcięte przez wylewającą się na bulwary w trakcie powodzi Wisłę. A potem – zamknięte z obawy, że połamana kra, która się pod nim spiętrzyła uszkodziła konstrukcję.

Agencja Rewitalizacji Starówki – administrator całego nabrzeża – zleciła Instytutowi Badawczemu Dróg i Mostów wykonanie ekspertyzy, która w pierwszej kolejności ocenić miała, czy konstrukcja molo jest bezpieczna i można po niej chodzić.

I okazało się, że stan obiektu jest dobry. W tej sytuacji ARS zdecydował o usunięciu ogrodzenia i wpuszczeniu mieszkańców oraz turystów na płockie molo.

Kobiety na bulwary

Nowy Bulwar Słoneczny będzie czekał od czerwca na mieszkańców i turystów we Wrocławiu. To fragment ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Drobnera, który prowadzi od placu Bema do wjazdu w ulicę Henryka Probusa.

Pod koniec ub. roku rozpoczęła się jego rewitalizacja. – Chcemy go wykorzystać zagospodarowując na nowo cały obszar na odcinku 370 metrów. Chodnik o powierzchni 551 m kwadratowych zostanie wyremontowany. Także ponad 300 m odcinek ścieżki rowerowej będzie wyróżniony innym rodzajem nawierzchni – mówiła pod koniec ub. roku Grażyna Wojewódzka, dyrektor ds. technicznych w ZDIUM we Wrocławiu

Podkreślała, że nasadzenia zieleni i meble miejskie stworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie i obchodzonym dwa lata temu okrągłym jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce.

W chodniku robotnicy zamontowali 162 płyty: 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. W centralnej części pojawiła się płyta o średnicy ok. 1,5 m, upamiętniająca stulecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.

– To kolejne miejsce na mapie Wrocławia poświęcone kobietom – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na bulwarze powstała instalacja z dwóch łukowatych siedzisk z betonu architektonicznego, ławek i koszy na śmieci. Nasadzono tam nową zieleń: 55 drzew (brzozy, lipy i grusze) 1157 krzewów oraz 1500 mkw. trawnika. Na całym rewitalizowanym odcinku zamontowane nowe oświetlenie. Prace potrwają do końca maja. A ich koszt to ok. 1,6 mln. zł.

A rodziny nad Nogat

A w Malborku trwają prace przy zagospodarowaniu bulwarów nad Nogatem. Miasto realizuje inwestycję w ramach projektu „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej.

W ramach zadania wykonano już sanitarny kolektor tłoczny. Również odbudowę na odcinku od mostu drogowego do przystani pasażerskiej. Oraz docelową nawierzchnię na odcinku od przystani pasażerskiej do mostu kolejowego.

Trwa budowa placu zabaw oraz punktu widokowego przy Nogacie, na północ od linii kolejowej.
W ramach tej inwestycji zaplanowano rekreacyjno-wypoczynkowe urządzenia terenu. Znajdzie się tam plac zabaw z indywidualnymi zabawkami, tor rowerowy, bastion ziemny z wbudowanymi w skarpy funkcjami zabawowymi, zabawki edukacyjne.

Powstanie tam również tor wodny, labirynt z zieleni oraz punkt widokowy. W ramach inwestycji miasto w zainstaluje oświetlenia parku i instalację wodociągową z przyłączem. W planach też ciągi piesze i placyki o nawierzchni mineralnej i syntetycznej. Koszt tej inwestycji to 4,5 mln zł. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.

Takie inwestycje są ważne dla władz samorządowych, a zwłaszcza dla mieszkańców.

– Dzięki Bulwarom Wiślanym Wisła zbliżyła się do miasta, a ludzie do Wisły, zyskując nowoczesną przestrzeń. Miejsce rekreacji i odpoczynku nad brzegiem rzeki, pośród zieleni – mówiła Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni stołecznego ratusza odbierając w tym roku nagrodę w dziedzinie inżynierii hydrologicznej.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Inwestycje
Najlepsze samorządowe inwestycje dwóch dekad Polski w Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Inwestycje
Lokalne inwestycje finansowane z funduszy UE. "Nie mamy powodów do kompleksów"
Inwestycje
Wznowiono budowy dróg. Wiemy, w których regionach inwestycje będą największe
Inwestycje
Kraków rewitalizuje forty. Zyskują nowe, czasem zaskakujące funkcje
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Inwestycje
Ostre zakręty i korki. Szukają miejsca dla nowej drogi pod Krakowem