Stolicy Małopolski przybyła nowa atrakcja

Dyrektor Katarzyna Basiak-Gała prezentuje najcenniejszy eksponat Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP
mat.pras.

W siedzibie krakowskiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej od jesieni działa Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. To jedyne tego typu miejsce w kraju.

To także miejsce spotkań, konferencji i debat poświęconych nie tylko ekonomii i gospodarce. – W naszym salonie można też zostać uczniem podczas lekcji ekonomicznej, a nawet zobaczyć przedstawienie teatralne – mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor krakowskiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego.

Krakowski wpływ na gospodarkę

Ekspozycja Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP ma ponad 800 mkw. i została podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Salę Polską, Salę NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Salę Krakowską.

Największe zainteresowanie budzi Gabinet Numizmatyczny, w którym obejrzymy najpiękniejsze monety okolicznościowe i banknoty wyemitowane przez NBP w ciągu ostatnich 30 lat. Monety i banknoty upamiętniają m.in. ważne rocznice, wydarzenia czy postacie. Wiele z nich zawiera elementy wykonane z bursztynu, cyrkonii, szkła, drewna, porcelany, a nawet nadruki holograficzne.

Niezwykłe są też kształty niektórych monet: prostokąty, owale, kwadraty, a nawet kule, jak np. srebrna stuzłotówka z edycji „100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości”. Najcenniejszym eksponatem jest jednak sztaba złota o wadze 12,5 kg i wartości ok. 3 mln zł. Specjalna gablota umożliwia jej dotknięcie i podniesienie. – To jedyne miejsce w Małopolsce, gdzie jest to możliwe – zaznacza Katarzyna Basiak-Gała.

CZYTAJ TAKŻE: Efekty pandemii. Ulice krakowskiej Starówki będą mniej urokliwe

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP powstał w stolicy Małopolski nieprzypadkowo. Kraków wywarł bowiem potężny wpływ na kształtowanie i budowanie polskiej gospodarki. Potwierdzeniem tego są  historie rodów krakowskich bankierów i historia krakowskiego oddziału NBP prezentowane w Sali Krakowskiej. NBP uhonorował stolicę Małopolski również w inny sposób – np. emisją okolicznościowych monet związanych tematycznie z tym miastem.

W 2019 r. z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego ukazała się srebrna dwudziestozłotówka z „Damą z łasiczką” na rewersie (obraz eksponowany jest w Muzeum Książąt Czartoryskich). W tym samym roku z okazji 200-lecia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ukazały się: złota moneta o nominalne 200 zł i srebrna o nominale 10 zł z wizerunkiem patrona uczelni Jana Matejki. Rok wcześniej została wybita srebrna dziesięciozłotówka na 760-lecie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe, na której znajduje się fragment krakowskiego Celestatu.

Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Dyrektor Katarzyna Basiak-Gała podkreśla, że wystawa to tylko jeden z elementów głównego zadania Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP – którym jest edukacja i rozpowszechnianie wiedzy ekonomicznej. Temu służyć będą konferencje i debaty oraz specjalne programy edukacyjne i lekcje dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Ich tematy zostały dostosowane do każdej grupy wiekowej. Przykładowe tematy lekcji dotyczą m.in. płacideł i wymiany towarowej w Małopolsce, historii pieniądza kruszcowego i papierowego w dawnej Rzeczypospolitej, symboliki monety czy wybitnych osobowości polskiej ekonomii.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej mieszkań w Krakowie

– Zależy nam, żeby wiedzę przekazywać w sposób nowoczesny i niekonwencjonalny. Dlatego wykorzystujemy np. interaktywną ekspozycję, która za pomocą obrazu, słowa i nowoczesnych technologii pokazuje najważniejsze fakty związane z powstawaniem pieniądza – mówi Katarzyna Basiak-Gała.

Niestandardową formą edukacji było też stworzenie Sceny Bank Opowieści. Po raz pierwszy w historii w banku centralnym zaprezentował się teatr ze sztuką edukacyjną – adaptacją powieści „Piotruś Pan i Jakub Hak” w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Dzieci najpierw obejrzały spektakl, a potem uczestniczyły w warsztatach ekonomicznych. Wszystkie te atrakcje były bezpłatne. Bezpłatne jest także zwiedzanie i udział w zajęciach edukacyjnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie miasta przed tramwajowym boomem

Warszawa rozstrzygnęła wart 1,9 mld zł przetarg na dostawę 213 niskopodłogowych tramwajów. Będą potrzebne ...

Samorządy szukają sposobu, by ulżyć przedsiębiorcom

W obliczu epidemii koronawirusa miasta wprowadzają ulgi dla przedsiębiorców. Wśród nich – zawieszenie czynszu ...

Ogrody zoologiczne szukają sposobu na przetrwanie epidemii

Ogrody zoologiczne, chociaż zamknięte dla zwiedzających, zapraszają w trybie online. Na relacje zza kulis, ...

„Partie lubią zajmować się same sobą”. Nic dziwnego, że wyrastają im rywale

Rząd nie powinien bać się samorządów – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Czy ...

Boom na studenckie kwatery

Rynki najmu w miastach akademickich są rozgrzane do czerwoności. Studenci szukają i kawalerek, i ...

PFR pomoże samorządom szukającym innowacji

Miasta chciałyby być bardziej „smart”, ale często brakuje im wiedzy, jak to zrobić. Polski ...