Mniej Polaków wyemigrowało. Główny kierunek to nie Wyspy

W 2019 r. najchętniej wybieranym krajem przeprowadzki na stałe były Niemcy
Adobestock / Stiven

Nawet co piąty Polak, który przenosi się zagranicę na stałe, to mieszkaniec Śląska. Co dziesiąty – Dolnego Śląska czy Opolszczyzny.

W 2019 r. na pobyt stały wyemigrowało 10,7 tys. Polaków. To najmniejsza liczba w ostatnim 20-leciu, dla porównania w 2006 r., gdy skala migracji była największa, na stałe z Polski wyjechało prawie cztery razy więcej osób, czyli 47 tys. osób – wynika z ostatniej publikacji GUS „Sytuacja demograficzna Polski do 2019 r. Migracje zagraniczne ludności w latach 2000–2019”.

Być może wskazuje to, że w jakimś stopniu Polacy zaspokoili potrzebę szukania lepszego miejsca do życia, ale warto zwrócić uwagę, jakie kraje uważamy za te „najlepsze”. W 2019 r. najchętniej wybieranym krajem przeprowadzki na stałe były Niemcy, na drugim zaś miejscu znalazła się Wielka Brytania, a na trzecim – Holandia. Ciekawe, że na przestrzeni ostatnich 20 lat Niemcy tylko kilka razy straciły palmę pierwszeństwa pod tym względem, zaś Wielka Brytania znalazła się czołówce już po 2004 r., spychając na dalsze miejsce USA i Kanadę.

CZYTAJ TAKŻE: Michał Zaleski: 2021 to nie będzie rok radosnego rozwoju

W 2019 r. niemal co piąty (19,3 proc.) Polak wyjeżdżający na stałe pochodził z województwa śląskiego. I nie jest to przypadek, bo taka duża przewaga mieszkańców tego regionu utrzymuje się przez całe ostatnie 20–lecie – wynika z publikacji GUS. W sumie w okresie 2000-2019 wyemigrowało ok. 433 tys. Polaków, z czego 113 tys. z tego właśnie województwa.

O ogromnej skali emigracji można mówić też w przypadku województwa opolskiego – 13 proc. wszystkich emigrantów w ostatnim-20-leciu pochodzi z tego regionu (w sumie to 55,2 tys. osób), choć w ostatnich latach ten odsetek się sukcesywnie się zmniejsza – do 8,8 proc. w 2019 r. Spory udział w wyjazdach na pobyt stały mają też mieszkańcy Dolnego Śląska –  średnio ok. 9-10 proc. (łącznie od 2000 r. – 42,7 tys. osób). W każdym z tych trzech województw przeważającym kierunkiem docelowym są Niemcy.

CZYTAJ TAKŻE: Sudety wrą. „To, na co ludzie pracowali, właśnie wali się w gruzy”

Spory, kilkuprocentowy udział w emigracji, zarówno w ostatnim 20-leciu jak i w 2019 r., mają mieszkańcy Pomorza, Małopolski, Podkarpacia, czy Wielkopolski.

Za to mieszkańcy Świętokrzyskiego, Lubelskiego i Podlaskiego wyjeżdżają na stałe stosunkowo najrzadziej (jeszcze raz trzeba podkreślić, że nie chodzi tu o tzw. migrację zarobkową). W sumie w latach 2000-2019 było to odpowiednio 6 tys., 10,17 tys. oraz 10,58 tys. osób. W 2019 r. mieszkańcy Lubelszczyzny i Podlasia na nowe miejsce zamieszkania wybierali Wielką Brytania, woj. świętokrzyskiego – Niemcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Umieramy”. W tym sezonie branża straciła 3,5 mld zł

W Beskidach hotelarze mogli przynajmniej cieszyć się walentynkami. Za to na Warmii i Mazurach ...

Poidełka, recyklomaty, torby. Jak miasta zachęcają mieszkańców do porzucenia plastiku

„Plastik ćpnij w pieruny”, „Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka” – tak polskie ...

Gdynia szykuje sobie nowe okno na świat

Tradycyjna wiecha – wieniec symbolizujący zamknięcie ważnego etapu budowy – wylądowała na budynku nowego ...

W przedszkolach ruszyły zapisy na nowy rok. Są nowe kryteria

W części miast już rozpoczęły się nabory do przedszkoli, w kolejnych ruszą w najbliższych ...

Zmiany na Śląsku są nieuchronne. Jak się do nich przygotować?

Twórcy mikroserialu „Mamy sprawę” próbują przybliżyć i oswoić perspektywę transformacji energetycznej Śląska. Górny Śląsk ...

Specjalna linia dla studentów i pracowników UMW

Wrocławskie MPK od poniedziałku 26 października uruchamia specjalny autobus: tylko dla medyków. A Kraków ...