Flagowy protest samorządów. „Sprzeciw wobec rządowego weta”

AdobeStock / Wioletta

Na ulicach polskich miast i wsi od środy pojawią się flagi: samorządowe, Polski i Unii Europejskiej. To protest samorządów przeciwko wetowaniu unijnego budżetu.

– #potrzebUEmy pozostać pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej, #potrzebUEmy funduszy unijnych, #potrzebUEmy by nasze małe wspólnoty piękniały, rozwijały się i stawały się perełkami na miarę najpiękniejszych miast, miasteczek i wsi europejskich – tłumaczy stowarzyszenie „Tak. Samorządy dla Polski”, pomysłodawca protestu.

Udekorowana Piotrkowska i nie tylko

Zrzeszone w nim samorządy podkreślają, że nie ma ich zgody na wetowanie budżetu unijnego oraz na kwestionowanie europejskich wartości.

Dlatego samorządowcy zapraszają w dniach 9-11 grudnia do dołączenia do akcji #potrzebUEmy oraz do działań pokazujących, jak ważne są wartości zjednoczonej Europy. Od środy na ulicach polskich miast i wsi pojawią się flagi europejskie, samorządowe i Polski.

Stowarzyszenie podkreśla, że przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i beneficjentów niezliczonych programów unijnych mówią jednym, wyraźnym głosem: zdecydowanie #potrzebUEmy dalszego wsparcia funduszy europejskich.

CZYTAJ TAKŻE: Protest samorządowców: polsko-węgierskie weto dla weta

– Po raz kolejny apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego o niewetowanie budżetu unijnego. Bez tych środków tak spektakularny rozwój naszych miast, gmin i wsi nie byłby możliwy! – podkreślają samorządowcy.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy mówi, że samorządy potrzebują solidarności i współpracy, by jak najszybciej wyjść z kryzysu spowodowanego epidemią.

Pokażmy sprzeciw wobec rządowego weta dla budżetu Unii i antyeuropejskiej retoryki: 9-11 grudnia wywieśmy flagi Polski i UE. Polska jest częścią europejskiej rodziny! – apeluje Trzaskowski.

W Łodzi cała ulica Piotrkowska zostanie udekorowana flagami Unii Europejskiej, Polski i miasta.

W Opolu takie dekoracje pojawią się na budynkach Urzędu Miasta, na Rondzie Konstytucji, na pl. Wolności na masztach. – Założenie jest takie, żeby wisiały obok siebie flagi Opola, Polski i unijna – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prezydenta Opola.

Dodaje, że ratusz powiadomił jednostki miejskie o proteście. Ile je wywiesi? Nie wiadomo. – Nie mają takiego obowiązku – tłumaczy rzecznik opolskiego ratusza.

Stowarzyszenie spodziewa się, że ponad 100 samorządów weźmie udział w akcji.

Wcześniej zgasły światła

To już kolejny protest samorządów w tej sprawie. W ub. tygodniu w kilkudziesięciu miastach i miasteczkach zostało wyłączone oświetlenie: na ulicach, skwerach, parkach czy budynkach użyteczności publicznej.

W ten sposób samorządy protestowali przeciwko cięciu ich dochodów przez rząd oraz zagrożeniu pozbawienia mieszkańców środków budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowcy zgaszą w miastach światło. Na znak protestu

Po tej akcji w ostatnią środę gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz.

– Funkcjonariusz publiczny, jakim jest również prezydent miasta, jest zobowiązany do tego, aby zabezpieczyć potrzeby mieszkańców, a nie udzielać się w protestach politycznych wykorzystując do tego majątek publiczny, jakim jest oświetlenie – powiedział podczas briefingu prasowego radny Kazimierz Koralewski.

A radny Przemysław Majewski dodawał, że radni uważają, że prezydent Aleksandra Dulkiewicz włączając się w akcję protestacyjną samorządowców nadużyła swoich uprawnień i stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska.

– Nie ma żadnych podstaw do tego, by prezydent Dulkiewicz groziła całkowitym włączeniem oświetlenia, tak jak to robi w mediach społecznościowych – tłumaczył radny Majewski.

Prokuratura bada sprawę. – Dopiero w piątek otrzymaliśmy to zawiadomienie. Zostało skierowane do prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu, która się nim zajmie – powiedziała nam dziś prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PFR pomoże samorządom szukającym innowacji

Miasta chciałyby być bardziej „smart”, ale często brakuje im wiedzy, jak to zrobić. Polski ...

Okazja! Bilet katowicki za 119 zł

119 złotych miesięcznie – tylko tyle trzeba zapłacić za „bilet katowicki”, by na terenie ...

Technologie niosą postęp, ale to nie wszystko

Ultranowoczesne technologie będą decydować o obliczu inteligentnych miast, ale ich użyciu w miastach przyszłości ...

Życie w cieniu szybu

Górnicze osiedle Nikiszowiec w Katowicach liczy ponad sto lat. Drzemie w nim potencjał społeczny ...

Opłata klimatyczna za wdychanie smogu? WSA wydał wyrok

Miasta z zanieczyszczonym powietrzem nie powinny pobierać taksy klimatycznej. Taką próbę podjął m.in. Szczyrk ...

A1 będzie zamknięta w weekend. Duże utrudnienia dla podróżnych

19 i 20 stycznia całkowicie zostanie wyłączony z ruchu fragment autostrady A1. W tym ...