Będzie skansen w Nowej Hucie. Ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych

Gotycki kościół drewniany w Mogile z 1466 roku, Kraków, Nowa Huta
AdobeStock / Andrzej

Park Edukacyjny „Branice” powstanie na terenach projektu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”.  Na obszarze 5,5 ha ustawionych zostanie 11 zabytkowych budynków z Krakowa i okolic, w tym m.in. karczma i kościół.

Założeniem jest, by Park Edukacyjny w bogaty sposób przedstawiał jak dawniej mogły wyglądać takie osady, współistniejąc z naturalnym środowiskiem. Każdy z domów będzie miał więc swoje drzewo-opiekuna, obok zabudowań będą rosły zioła, a w sadzie działać będzie pasieka – zapowiada Joanna Korta z krakowskiego magistratu. Nowa atrakcja ma być gotowa za cztery lata.

Myśleli o nim od dawna

Pomysł na utworzenie skansenu w Krakowie nie jest nowy. Jeszcze przed wojną orędownikiem utworzenia skansenu na Woli Justowskiej był znany etnograf, profesor Seweryn Udziela. – Ideę częściowo udało się zrealizować po wojnie. Powstało niewielkie Muzeum Budownictwa Drewnianego przy Panieńskich Skałach. W jego skład weszły XVI-wieczny drewniany kościółek przeniesiony tu z Komorowic, który spłonął doszczętnie w 2002 roku oraz stara gospoda spod Czernichowa i spichlerz – opowiada Joanna Korta.

CZYTAJ TAKŻE: Srebrny pociąg znów na torach

W ostatnich latach działania na rzecz skansenu podjęli miejscy radni, w tym między innymi Małgorzata Jantos. Orędownikami byli także aktywiści, a wśród nich Leszek Grabowski, który na zlecenie miasta przygotował specjalny raport związany z drewnianą zabudową w Krakowie. – Dokument ten jest jednym ze źródeł informacji dla prowadzącej ten projekt spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A., która należy do Gminy Miejskiej Kraków i Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego – tłumaczy urzędniczka.

Szukają pieniędzy na skansen

Ponad 5-hektarowa działka, na której ma powstać Park Edukacyjny „Branice” znajduje się w rejonie historycznych terenów dawnych, podkrakowskich wsi – Branic i Ruszczy – które kilkaset lat temu były osadami wielkich, szlacheckich rodów, a które w ubiegłym stuleciu zostały włączone najpierw do powstającego na zlecenie rządu PRL miasta Nowa Huta. Później Branice i Ruszcza stały się częścią Krakowa, który został połączony z Nową Hutą. Dziś to osiedla peryferyjne stolicy Małopolski.

Obecnie realizująca projekt KNHP S.A. jest na etapie poszukiwania źródeł finansowania. – Jeśli uda się je pozyskać w krótkim czasie, Park Edukacyjny mógłby zostać otwarty w ciągu czterech lat. Wstępny koszt zadania wyceniony został na około 36 mln zł – mówi Joanna Korta.

CZYTAJ TAKŻE: Stary kościół może odzyskać blask. W planach punkt widokowy i muzeum

W ramach prac koncepcyjnych zdecydowano, by efektem projektu nie był tylko tradycyjny skansen, ale by było to połączenie między tradycją a nowoczesnością. – Z jednej strony więc inwestycja będzie świadectwem historycznego życia mieszkańców Krakowa i okolic, a także umożliwi zachowanie cennych zabytkowych zabudowań, z drugiej strony do jej stworzenia wykorzystane będą rozwiązania SMART i ekologiczne źródła zasilania – tłumaczy urzędniczka.

Sam teren parku podzielono na kilka stref: nowoczesny budynek wystawowy, drewniany kościół, karczma, plac galowy, sad, parking i do 11 drewnianych domów, w których otoczeniu znajdą się zabudowania gospodarcze, zieleń zagrodowa, przedogródki lub niewielkie pola zbóż i lnu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kuszenie hinduskich firm

Wyjazd na szczyt gospodarczy do New Delhi, umowa ze stanem Maharasztra, współpraca z Mumbajem ...

Pożyczki płynnościowe na ratunek budżetów firm

Już ponad 110 mln zł przekazało Województwo Zachodniopomorskie na bezpośrednią pomoc dla przedsiębiorców zagrożonych ...

Prezydent Szczecina: Samorząd jest obcy dla rządu

Samorządy w całej Polsce prowadzą budowy, mają podpisane kontrakty i może dojść do tego, ...

Dym z nielegalnych wysypisk rozwieje tylko prokurator

W marcu zmniejszy się liczba legalnych składowisk, nielegalnym grozi tylko grzywna. Ekolodzy chcą zmiany ...

Pierwsze koty za płoty. Mniejsze miasta uruchomiły przedszkola

Pierwsze żłobki i przedszkola samorządowe już działają, głównie w mniejszych gminach. Większe miasta się ...

Przedsiębiorcy inwestują w technologie

Już 150 mln zł trafiło do zachodniopomorskich firm w ramach dotacji na tzw. regionalne ...