Pandemia nie poraziła budżetów obywatelskich

W Bydgoszczy propozycje do budżetu obywatelskiego można składać do 15 lipca
AdobeStock

Wiele miast, mimo spadku przychodów, nie ogranicza budżetów obywatelskich. Konsultacje przeniosły się do sieci, a część działań przesunięto na jesień. Realizacja zwycięskich pomysłów w przyszłym roku.

W miastach na prawach powiatu organizacja budżetu obywatelskiego jest, zgodnie z ustawą, obowiązkowa. Część samorządów idzie dalej, informując o rekordowych kwotach na projekty mieszkańców. Dobre wieści płyną m.in. z Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Bielska-Białej i Suwałk.

Skorzystają przedsiębiorcy

W Gdańsku propozycje do budżetu obywatelskiego na 2021 rok można składać od 8 czerwca. Do podziału jest 18 mln złotych plus niewielka nadwyżka (niespełna 0,5 mln zł) nierozdysponowana w poprzedniej edycji. Tegoroczną nowością jest Zielony Budżet Obywatelski. Niemal 4 mln z puli przeznaczono na pomysły związane z nasadzeniami roślinności, renowacją zieleni, zagospodarowaniem wody opadowej i parkami kieszonkowymi, czyli terenami zielonymi o powierzchni od 300 do 1000 mkw. Projekty można zgłaszać do 5 lipca, jednak głosowanie przesunięto na listopad.

Gdańszczanie będą składać swoje projekty po raz ósmy. Podobnie w Suwałkach, gdzie zbieranie wniosków już zakończono. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono 2,6 mln złotych – tyle samo, co rok wcześniej. To oczywiście oznacza, że nie wszystkie z 31 pomysłów zostaną zrealizowane. Łączna wartość propozycji mieszkańców sięga bowiem 7,3 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Lokalne budżety: jeszcze nigdy nie było tak źle jak teraz

– Idea Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego bardzo się rozwinęła i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Oddajemy w ręce suwałczan realne pieniądze i to oni najlepiej wiedzą, czego im brakuje w najbliższym otoczeniu do dobrego życia – argumentuje prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Do końca czerwca swoje propozycje mogą składać torunianie (7,5 mln zł do podziału), do 15 lipca zaś bydgoszczanie (16 mln zł). Jak zauważa wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, te pieniądze pomogą nie tylko ogółowi mieszkańców, ale też miejscowym przedsiębiorcom.

– Zadania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim często realizowane są przez lokalnych wykonawców. Ograniczenie finansowe budżetu oznaczałoby w praktyce mniej ofert dla lokalnych firm – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Tężnie, pianina i rekordy

Mieszkańcy Bielska-Białej zgłosili 69 projektów. Głosowanie zaplanowano jesienią, a na realizację zwycięskich pomysłów miasto przeznaczy 10 mln zł, czyli o 4 mln więcej niż w poprzedniej edycji.

Wśród propozycji znalazły się budowa tężni solankowej i ustawienie pianin w głównych punktach miasta tak, by mieszkańcy mogli posłuchać muzyki na żywo. Zgłoszono także pomył stworzenia parku z pokaźnymi figurami bohaterów popularnych kreskówek – dla przypomnienia, że miejscowe Studio Filmów Rysunkowych było miejscem narodzin Bolka i Lolka, Reksia czy animowanej postaci profesora Baltazara Gąbki.

CZYTAJ TAKŻE: NIK krytycznie o budżetach obywatelskich

Rekordowe 32 mln złotych przeznaczono w tym roku na budżet obywatelski w Krakowie. Miejscowy magistrat, jak wiele innych, odwołał wszelkie spotkania związane z przygotowaniem projektów. Konsultacje przeprowadzono online. Trwa weryfikacja 988 zgłoszonych projektów (181 ogólnomiejskich i 807 dzielnicowych). To także krakowski rekord.

Jesienne wybory

W mocy pozostaje także budżet partycypacyjny województwa małopolskiego. Zmienił się jedynie harmonogram – propozycje, zamiast od 1 kwietnia, będzie można zgłaszać od 1 września do 15 października. Zespół małopolskiego urzędu marszałkowskiego liczy, że zmiana pozwoli na normalne przeprowadzenie całej procedury i – jak dodaje Edward Czesak, odpowiadający w zarządzie województwa za budżet obywatelski – pozwoli na lepsze przemyślenie zgłaszanych propozycji. Głosowanie zaplanowano na wiosnę.

Harmonogram zmienił się też w stolicy (7. edycja), chociaż tu projekty do budżetu obywatelskiego zgłoszono już w styczniu, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii. Wydłuży się jednak czas oceny wniosków (do 24 czerwca), głosowanie zaś przewidziano w dniach 1–15 września. Wyniki poznamy 30 września. Do dyspozycji warszawiaków są 83 mln złotych.

W zamrożeniu

Nie wszystkie miasta zdecydowały się na utrzymanie budżetów obywatelskich. Przykładem może być Łódź (mimo że jest miastem na prawach powiatu). Projekty, które wygrały w 2019 roku, czyli w edycji 2020, mają tu zostać zrealizowane w roku przyszłym, zaś edycja 2021 się nie odbędzie. To część ogłoszonego przez prezydent Hannę Zdanowską 100-milionowego pakietu oszczędnościowego.

O odwołaniu tegorocznego naboru wniosków poinformowały także samorządy Legnicy czy województwa dolnośląskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znowu kontrowersyjne prawo. Jeszcze nie obowiązuje, a już je nowelizowano

Wiele miast chce przesunięcia wejścia w życie nowego prawa zamówień publicznych. Samorządowcy obawiają się ...

Radni muszą odpowiednio ustalać, co i jak zrobić

Tzw. uchwała kierunkowa może wskazać priorytety, którymi powinien się kierować podczas wykonywania uchwały np. ...

Wyzwolić energię osób niepełnosprawnych

Aż dziewięć zakładów aktywności zawodowej będzie wkrótce działać na Pomorzu Zachodnim. Dzięki temu region ...

Gminy znalazły nowe źródło finansowania wydatków. To lepsze niż kredyty

Obligacje czterech samorządów zadebiutowały w lutym na GPW. W ten sposób miasta, powiaty, a ...

Zmiany na Śląsku są nieuchronne. Jak się do nich przygotować?

Twórcy mikroserialu „Mamy sprawę” próbują przybliżyć i oswoić perspektywę transformacji energetycznej Śląska. Górny Śląsk ...